Noti rrit oreksin, nuk është ushtrimi ideal për humbje peshe

Noti është një aktivitet me ndikim të ulët, që do të thotë se ushtron stres minimal në nyjet tuaja. Kjo e bën atë një opsion ideal për individët me dhimbje kyçesh ose ata që janë mbipeshë, pasi zvogëlon rrezikun e lëndimit në krahasim me ushtrimet me ndikim më të lartë si vrapimi ose kërcimi.

Mund të bëhet jashtëzakonisht sfiduese të dalësh për vrap ose të djersitesh në palestër gjatë muajve të verës të mbytur. Në një skenar të tillë, noti duket si aktiviteti fizik i përsosur për t’u përfshirë në regjimin e stërvitjes për të arritur qëllimet e fitnesit dhe në të njëjtën kohë për të mposhtur nxehtësinë. Noti mund të rezultojë në metabolizëm më të lartë, të ndihmojë në ndërtimin e qëndrueshmërisë, forcës së muskujve dhe gjithashtu të sigurojë palestër kardiovaskulare. Por a ndihmon noti edhe në rënien në peshë?

Neha Sahaya, trajnere ka treguar pse noti nuk është ushtrimi ideal kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, Ajo ka thënë se noti mund të rrisë oreksin duke e bërë të vështirë kontrollin e marrjes së kalorive.

Si e rrit oreksin noti?

“Noti është një formë ushtrimi që mund të rrisë oreksin për shkak të disa faktorëve”, ka shkruar Sahaya,

“Noti në ujë të ftohtë mund të bëjë që trupi të përdorë më shumë energji për të mbajtur ngrohtë. Kjo rritje e shpenzimit të energjisë mund të çojë gjithashtu në një rritje të oreksit”.

“Noti gjithashtu mund të shkaktojë dehidrim, veçanërisht nëse bëhet në një pishinë të nxehtë ose në mot të ngrohtë. Dehidratimi shpesh mund të ngatërrohet me urinë, gjë që mund të çojë në një rritje të oreksit”.

“ Noti është një ushtrim me intensitet të lartë që mund të djegë një numër të konsiderueshëm kalorish. Kur trupi djeg më shumë kalori sesa konsumon, ai shkakton sinjale urie për të rimbushur rezervat e energjisë. Prandaj, pas një seance noti, trupi mund të kërkojë më shumë energji dhe sinjal për trurin për të konsumuar më shumë ushqim, duke rritur kështu oreksin”.

“Në përgjithësi, noti është një formë e shkëlqyer ushtrimi për të qëndruar të shëndetshëm, por është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj dhe ta ushqeni atë me lëndët ushqyese të duhura për të mbështetur qëllimet tuaja të fitnesit” , përfundoi ajo.

Go to TOP