Bota

Një varrezë në Itali u fut në det

Një pjesë e varrezave piktoreske në Italinë veriperëndimore u shemb dhe ra në det pasi u aktivizua rrëshqitja, njoftoi të martën agjencia dpa.

“Kërkimi për mbetjet njerëzore pas këtij aksidenti është ende duke vazhduar,” tha Francesco Olivari, kryetari i qytetit bregdetar Ligurian të Camoglia.

Zjarrfikësit, rojet bregdetare dhe shërbimet e tjera të urgjencës janë në tokë dhe kërkojnë ujin, shkruan dpa.

Agjencia italiane e lajmeve Ansa raportoi se banorët u tronditën nga arkivole lundrues në det pas një rrëshqitje toke të hënën, raporton Hina.

Punëtorët e varrezave më pas dëgjuan një zhurmë të madhe, pas së cilës një pjesë e murit të jashtëm dhe një pjesë e madhe e tokës u shkëputën.

Mediat lokale shkruajnë se deri në 200 arkivole dhe pjesë të varreve ranë në det.

Arsyeja e saktë për aktivizimin e rrëshqitjes në atë qytet të vogël afër Genova, një qendër e njohur turistike, është ende e panjohur.

Olivari thotë se rrëshqitja e dheut ka të ngjarë për shkak të reshjeve të mëdha të shiut.

Askush nuk u lëndua në incident dhe nuk ka rrezik për ndërtesat përreth.