Kosova

Një ditë pas publikimit të marrëveshjes sekrete, Kurti takohet me komandantin e KFOR-it Michele Risi (Foto)

Publikimi i marrëveshjes sekrete, që mbanë firmën e Hashim Thaçit (atëbotë kryeministër i vendit), ka zgjuar polemika të ashpra në opinionin publik…

Sot Kryeministri Albin Kurti ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, Michele Risi. Takimin e sotëm ai e ka paralajmëruar gjatë së mërkurës në një konferencë për medie derisa ka paraqitur detaje për marrëveshjen “sekrete” të presidentit Hashim Thaçi dhe sekretarit të përgjithshëm të atëhershëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.

Kurti ka njoftuar kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani, për marrëveshjen “sekrete” të ish-kryeministrit Hashim Thaçi, presidentit aktual.

Ai në një konferencë për media, ka deklaruar se presidenti Thaçi, sa ishte në krye të Qeverisë e ka fshehur marrëveshjen e nënshkruar me Serbinë në vitin 2013.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një shkrese zyrtare e ka informuar kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, lidhur me implikimet e mundshme kushtetuese të shkëmbimit të letrave të datës 19 prill të vitit 2013 ndërmjet kryeministrit të atëhershëm Hashim Thaçi dhe Sekretarit të Përgjithshëm të atëhershëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.

Në letrën e Kurtit drejtuar Osmanit thuhet se “përmes kësaj marrëveshje, kryeministri Thaçi në emër të Republikës së Kosovës, barti te KFOR-i të drejtën absolute të vetos mbi të gjitha misionet e ardhshme të FSK-së në veri të Kosovës, për një periudhë të paafatizuar”.

Kurti ka deklaruar se pas pranimit zyrtar të detyrës së kryeministrit “ka kërkuar nga stafi i Zyrës së Kryeministrit që, pa vonesë, të analizojë përmbajtjen e kësaj marrëveshjeje sekrete, si dhe implikimet e saj kushtetuese, përkatësisht në lidhje me kërkesat kushtetuese të përcaktuara me nenin 20 (Bartja e Sovranitetit), nenin 18 (Ratifikimi i Marrëveshjeve).

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483