Hi Tech

Nëse përdorni ndonjë nga këto 20 fjalëkalime, ndryshojeni menjëherë

Deri tani, ju ndoshta jeni njohur tashmë me këshillat e zakonshme për fjalëkalimet që përdorni në internet.

Rekomandohet të shmangni një seri numrash, emrin tuaj dhe të përdorni të njëjtin fjalëkalim për llogari të shumëfishta, por shumë ende i injorojnë këto këshilla të thjeshta dhe befasohen kur dikush e kontrollon llogarinë e tyre, raporton Huffington Post.

Sipas një raporti të Verizon të vitit 2017, rreth 81 për qind e fjalëkalimeve të thyera kanë të bëjnë me sigurinë e dobët të fjalëkalimit, transmeton Telegrafi.

ID Agent, një kompani e errët e mbikëqyrjes së uebit në pronësi të kompanisë së programeve kompjuterike Kaseya, thotë se ka identifikuar fjalëkalimet më të vjedhura të gjetura në uebfaqen e errët në vitin 2020 bazuar në skanimin e gati 3 milionë fjalëkalimeve.

Pesëdhjetë e nëntë për qind e amerikanëve përdorin emrin ose ditëlindjen e një personi në fjalëkalime, ndërsa 33% përfshijnë emrin e një kafshe shtëpiake dhe 22% përdorin emrin e tyre, tha kompania.

Këtu janë 20 më të zakonshmet që duhet të shmangen me çdo kusht:

123456

fjalëkalimin

12345678

12341234

1asdasdasdasd

Qwerty123

Fjalëkalimi1

123456789

Qwerty1

: 12345678 sekret

Abc123

111111

stratfor

rrezet e diellit

123123123

1234567890

Fjalëkalimi123

123123

1234567

Disa nga këshillat përfshijnë:

– Shmangni përdorimin e emrave

– Përzieni numrat në mënyrë që ata të mos jenë në rend

– krijoni një fjalëkalim unik për secilën llogari. 

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort