Bota

Në ​Bjellorusi protestuesit marshojnë në Minsk pavarësisht paralajmërimit të Lukashenkos

Dhjetëra mijëra njerëz marshuan në Minsk të dielën duke i bërë thirrje presidentit bjellorus Alexander Lukashenko të tërhiqej në demonstrata masive që nuk treguan asnjë shenjë tërheqjeje gati një muaj pas zgjedhjeve që kundërshtarët e tij thanë se ishin manipuluar.

Marshi i protestuesve sfidoi një paralajmërim të qeverisë për të marshuar përpara ushtarëve dhe automjeteve ushtarake. Ata tundnin flamuj të kuqezi dhe të bardhë të opozitës me thirrjet “Ik!” dhe “Ju jeni një mi!”

Grupi i të drejtave të njeriut Spring-96 tha të paktën 70 persona u arrestuan.

Lukashenko ka qenë në pushtet që nga 1994 dhe, i tronditur nga një shfaqje mbështetjeje nga aleati tradicional Rusia, ka hedhur poshtë thirrjet për zgjedhje të reja nga Sviatlana Tsikhanouskaya, kundërshtari i tij kryesor që iku jashtë vendit dy ditë pas votimit.

Demonstratat kanë vazhduar gjatë katër javëve që nga zgjedhjet, duke marrë përmasa në fundjavë dhe duke tërhequr dhjetëra mijëra njerëz çdo të diel.

Ministria e Brendshme tha në një deklaratë se 91 protestues ishin arrestuar të shtunën dhe tha se do të forconte sigurinë dhe do të merrte “marrjen e të gjitha masave të nevojshme për të shtypur veprime të tilla dhe për të parandaluar shkeljet e rendit publik” të dielën.

Tsikhanouskaya, e cila do të udhëtojë në Varshavë për të takuar kryeministrin polak javën e ardhshme, tha në një video-adresim të shtunën se vrulli i protestave ishte i pakthyeshëm.

“Bjellorusët tashmë kanë ndryshuar, ata janë zgjuar dhe është e pamundur t’i shtyjmë ata përsëri në mendjen e dikurshme”, tha ajo.

Vendet perëndimore u është dashur të balancojnë simpatinë e tyre me një lëvizje në rritje pro-demokracisë bjelloruse kundër dëshirës për të mos provokuar Rusinë në një ndërhyrje ushtarake.

Kriza ka provuar vendosmërinë evropiane në një moment kur vendet po vlerësojnë gjithashtu se si t’i përgjigjen helmimit të figurës ruse të opozitës Alexei Navalny, i cili tani gjendet për trajtim mjekësor në Gjermani.

Në një intervistë të botuar në Financial Times të dielën, ministri i Jashtëm i Lituanisë i kërkoi Bashkimit Evropian të vendosë sanksione ndaj Bjellorusisë dhe të kundërshtojë ndikimin e Rusisë ose të rrezikojë minimin e besueshmërisë së politikës së saj të jashtme.

“Ndonjëherë ne reagojmë shumë vonë dhe masat tona janë të fragmentuara dhe nuk po japin ndonjë përshtypje në shoqëri apo njerëzit me pushtet,” tha Linas Linkevicius.

Lituania, Letonia dhe Estonia kanë vendosur ndalime udhëtimi për Lukashenko dhe 29 zyrtarë të tjerë bjellorusë pa pritur që pjesa tjetër e BE të veprojë, duke sinjalizuar padurim me qasjen e kujdesshme të Perëndimit, raporton Reuters.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.