Bota

Ndalimi i mitingjeve në Greqi zgjatet, gjoba treqind euro deri në 5 mijë për shkelësit

Athinë – Një ndalim i mitingjeve të mëdha, i vendosur për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, është zgjatur deri më 1 shkurt, me urdhër të kreut të Policisë Greke (ELAS).

Vendimi që u njoftua nga shefi i ELAS, Michalis Karamalakis të hënën, u bë efektiv që nga ora 6 e mëngjesit të së martës dhe ndalon më shumë se 100 njerëz të mblidhen në çdo kohë në çdo mjedis privat ose publik, njofton kathimerini.

Masa synon të dekurajojë grumbullimet si nga partitë e mëdha edhe mitingjet e protestuesve që kanë potencial të bëhen ngjarje super-përhapëse të virusit.

Shkelja e këtij urdhri ndalimi pasohet nga një gjobë prej 5000 eurosh për bizneset ose organizatat përgjegjëse për mbajtjen ose thirrjen e një mitingu të tillë, 3,000 euro për organizatorët individualë dhe 300 euro për secilin pjesëmarrës në një grumbullim.

Karamalakis tha se vendimi për të zgjatur ndalimin të paktën deri në fillim të muajit të ardhshëm, buron nga rekomandimet e komitetit të këshilltarëve të shëndetësisë të qeverisë të lëshuara më 22 janar dhe paralajmërimi i rreziqeve të një rritje të re të infeksioneve nëse hiqen kufizime të mëtejshme.