Nakon Merkel radi se o ‘manjem zlu’ na njemačkim izborima

Autor Paul Carrel, Tomasz Janowski

BERLIN, 17. septembra (Reuters) – Nazovite to efektom Angele Merkel. Manje od dvije sedmice prije nacionalnih izbora čini se da mnogi njemački glasači još uvijek ne mogu preboljeti činjenicu da se kancelarka za četiri mandata ne kandiduje.

Istraživanje instituta Allensbach za novine Frankfurter Allgemeine Zeitung pokazalo je ove sedmice da rekordnih 40% onih koji planiraju glasati 26. septembra još nije odlučilo kako, s tim da većina njih jednostavno nije privučena pretendenti.

“Nijedno od njih nije uvjerljivo”, rekla je Janis Schulz (35) iz Sjeverne Rajne-Vestfalije, sliježući ramenima u izboru kandidata dok je pušila cigaretu ispred Brandenburških vrata tokom odmora u Berlinu.

“Za koga god da glasate vjerovatno će formirati koaliciju, ali ne znate s kim”, dodao je. “Teško je i nakon Merkel. Unijela je mir – u Njemačku i u Evropu. ”

U svojih 16 godina mandata Merkel je upravljala najvećom evropskom ekonomijom kroz globalnu finansijsku krizu, izbjegličku krizu i sada pandemiju koronavirusa, dajući Nijemcima prijeko potreban osjećaj stabilnosti.

Više od te stabilnosti obećavaju Armin Laschet, nasljednik Merkel na čelu njenih konzervativnih demokršćana, i njegov rival socijaldemokrata Olaf Scholz, ali nijedna nije uspjela uspostaviti zapovjednu prednost, s tim da su njihove stranke glasale oko ili nešto više od 20 %.

Zeleni, koji su započeli kampanju leteći, a njihov plan o klimatskim promjenama odjeknuo je kod mlađih glasača, izgubili su zamah i sada su na trećem mjestu.

“ZALAZIO SE SREDINOM”

Odvojeno Reutersovo istraživanje pokazalo je da iako je rekordan broj glasača ove godine odlučio poslati svoje glasačke listiće, većina njih je nastavila sjediti na ogradi i još ih nije poslala.

Neizvjesnost se nije pretočila u značajan dobitak za krajnje desničarsku Alternativu za Njemačku (AfD) ili druge rubne stranke. Čini se da niti to nije obeshrabrilo Nijemce da glasaju, pri čemu je 87% onih koje je Allensbach zamislio rekao da planiraju glasati, čak i ako mnogi kažu da ne vide nikoga kome zaista vjeruju i da bi odabrali “manje zlo”.

„Obično glasam za protestne stranke, ali ovaj put ću glasati kako treba. Mislim da se ovaj put svaki glas računa“, rekao je Schulz.

AfD je ušao na nacionalnu scenu 2017. godine, iskorištavajući antimigrantsko raspoloženje nakon odluke Merkel da otvori njemačke granice za gotovo milion tražitelja azila 2015. godine.

No, sada, prema anketi od oko 10%, čini se da je ostala zaokupljena imidžom stranke s jednim problemom, s jednim događajem, rekao je Carsten Nickel, generalni direktor londonske tvrtke za savjetovanje o političkom riziku Teneo.

Iako Merkel ne traži peti mandat, ona ostaje faktor dok glasači odmjeravaju pitanje ko bi bez nje trebao oblikovati njemačku budućnost i ko bi bio najdostojniji nasljednik – izbor koji se mogu osjećati važnim i frustrirajućim.

“Ono što vide su ili pretendenti koji obećavaju da će učiniti isto ili oni koji su krajnje nespretni, pa se zaglave u sredini”, rekao je Nickel.

Go to TOP