Kosova

Mustafa flet sërish për Asociacionin, ka një mesazh për Qeverinë Kurti

Komisioni Evropian të martën ka publikuar Raportin e Progresit për vitin 2021 për Kosovën.

Raporti i Progresit i Komisionit Evropian thekson se Kosova duhet të themelojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe të arrijë marrëveshjen finale me Serbinë.

Komisioni Evropian, edhe këtë vit, inkurajon Qeverinë e Kosovës që të angazhohet në procesin e dialogut dhe t’i rinisë negociatat për ta arritur marrëveshjen finale me Serbinë, e cila në raport cilësohet si çështje urgjente.

Në lidhje me këtë ka folur ish-kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa.

Ai tha se Qeveria e Kosovës, duhet ta zbatoj ligjin përderisa është në fuqi dhe të mos merret me dokumentet e vitit 2015-të.

“Derisa Ligji është në fuqi, Qeveria obligohet ta zbatojë. Nëse nuk ka vullnet ta zbatojë atëherë duhet të merret me Ligjin jo me dokumentin e vitit 2015, sepse ai dokument nuk është as ligj, as rregullore, as statut e as dekret, nuk është akt juridik. BE nuk kërkoi zbatimin e marrëveshjes së vitit 2015 por të asaj të vitit 2013, që është ratifikuar me ligj si marrëveshje ndërkombëtare”, tha Mustafa për FrontOnline.

Pas dorëzimit të Raportit të Progresit, shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian, Tomas Szunyog, mbajti një konferencë për media së bashku me kryeministrin, Albin Kurti.

Shefi i BE-së tha se duhet të zbatohen të gjitha marrëveshjet e kaluara të arritura në Bruksel, përfshirë edhe ajo për formimin e Asociacionit.

“Si BE dhe kjo është edhe në Raport, duhet zbatuar gjitha marrëveshjet e kaluara dhe kjo përfshinë edhe marrëveshjen e vitit 2013 për Asociacionin”, u shpreh ai.

Shfaq më shumë
//usounoul.com/4/3473483