Kosova

Moti në Kosovë

Vendi ynë do të ndikohet nga masat e nxehta të ajrit me origjinë afrikane. Kjo prezencë e këtyre masave të ajrit do të ndikojë në rritjen e grafikut në fushat termike deri ne fund te javës.

Por nga fundi i javës parashihet një front vranësirash, të cilat do të krijojnë kushte për reshje të përcjella me stuhi lokale.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 11-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25-33 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-11 m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.