
Ruska medijska kuća Sputnjik, koja je jedno od najsnažnijih propagandnih alata Putinove moći, kroz sinoćnji članak napisala je da je Thaçija teško osuđivati Specijalni sud, ali postaje mu sve teže nastaviti političku karijeru.
Prema ovim ruskim medijima, čitava igra najave (ne) potvrđivanja optužnice nije usmjerena na “dokazivanje istine” i “pravdu za žrtve”, već na slanje Thaçija u političku mirovinu.
Prema Sputnjiku čak je i Grenelle, koja je barem za kratko vrijeme izgubila u ovoj igri koliko i Thaçi, samo kolateralna šteta.
“Da, postoje dokazi protiv Thaçija. I na različite strane. U slučaju “Drenica 2”, zaštićeni svjedok “A” izjavio je u novembru 2014. godine da je Thaçi naredio ubistvo “srpskih špijuna” u selu Likovc. Osumnjičeni u ovom procesu su, između ostalih, Sylejman Selimi i Sami Lushtaku.
Međutim, teško je očekivati da će Thaci biti kažnjen zbog ovoga. “Svjedok A” dodaje da je sve ove aktivnosti albanskih terorista “platila Amerika”. Upravo zato što je „Amerika platila“, Thaçi je i „težak“ suradnik.
Umešan je u razne stvari, prisutan je na različitim mestima, učesnik je poverljivih razgovora i još tajnijih u predratnim operacijama, gde je umešan u trgovinu organima i otmice stotina Srba.
Jesu li Albanci plaćali oružje „drogom dolara“? Sud koji je formiran i zbog načina na koji je formiran ne nadahnjuje povjerenje, ne ostavlja mnogo prostora za optimizam u povijesti „kažnjavanja svih kriminalaca“ i davanja odgovora na postavljena pitanja.
Kao i u drugim slučajevima, u hodnicima i političkim hodnicima naći će se „rješenje“, tako da sve završi u „većem interesu“. Međutim, isto što je teško očekivati da će Thaçi biti osuđen za ove zločine, tako je i teško očekivati da će nastaviti karijeru.
Vest o “najavi optužnice” odjeknula je u medijima i društvenim mrežama, toliko da je Edi Rama zabrinut za “sudbinu Kosova” i brzo stigao u Prištinu. Nakon tih događaja i zvaničnih reakcija koje su uslijedile, Thaçi nije mogao dugo ostati u politici.
Čitava igra „obaviještavanja (ne) o potvrđivanju optužnice“ nije u „dokazivanju istine“ i „pravdi za žrtve“, već o slanju Thaçija u političku mirovinu. Grenell, koji je barem na kratko izgubio u ovoj igri koliko i Thaci, samo je kolateralna šteta. “I Washington i Bruxelles imaju svoje razloge za otpuštanje Thaçija”, piše ruski Sputnjik.