Bota

Momenti kur rojet bregdetare të Greqisë hapin zjarr ndaj varkës me refugjatë në Egje

Rojet bregdetare të Greqisë dyshohet se qëlluan me “armë zjarri” në drejtim të një anijeje plot refugjatë që kalonin Egjeun ndërsa tensionet me Turqinë u rritën gjatë krizës së migracionit të hënën.

Lidhur me këtë ngjarje janë publikuar disa pamje nga mediumi britanik “The Telegraph”.

Ato tregojnë pamjet se si një oficer grek të rojës bregdetare, i veshur me të zeza, ndërsa bën dy të shtëna nga një pushkë automatike në ujë, afër një varke të mbushur me azilkërkues.

Pamjet, që raportohet se janë marrë në det në qytetin turistik të Bodrum, tregojnë zyrtarë të tjerë që dukshëm kërcënonin migrantët dhe refugjatët me shufra ndërsa ata bërtisnin në protestë.

The telegraph ka kontaktuar me një zëdhënës i Gardës Bregdetare Greke pretendoi se nuk kishte njohuri për videon, e cila u shikua qindra mijëra herë në mediat sociale.

“Ne nuk mund të bëjmë asnjë koment”, ka thënë ai.

Ndryshe më parë janë publikuar edhe disa pamje të cilat thuhet se tregojnë se si forcat greke të sigurisë shihen duke goditur refugjatët në varka me shkopinj të gjatë.

Ata po tentonin të godisnin ata, për ti detyruar që anija e tyre të mos vazhdonte rrugëtimin drejt Greqisë.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.