ROZË

Modelja e parë me shami vendosi të lërë modelingun

Modelja amerikane, Halima Aden thotë se po lë shfaqjet e pistave sepse puna në modë e ka detyruar atë të kompromentojë besimet e saj fetare .

23-vjeçarja, në një postim Instagram, ajo tha se pandemia e koronavirusit i kishte dhënë kohë të ndalet dhe të mendojë se cilat janë vlerat e saj si grua muslimane.

“Të jesh një “hixhabi” është me të vërtetë një udhëtim me shumë ngritje dhe ulje,” tha ajo.

Halima Aden është një nga modelet e para që mban veshjen tradicionale të grave islame.

Aden, e cila ka qenë modele për disa prej sfilatave më të njohura përfshirë atë të Yeezy, nga Kanye West, postoi një seri imazhesh në rrjetet sociale për të ilustruar kohët kur ajo “humbi kontaktin me atë që ishte dhe besonte”, nga fakti që nuk lutej më si më parë deri tek mbajtja e xhinseve mbi kokë si veshje hijab-i.

Duke folur për pranimin e vendeve të punës të modelimit që ishin në kundërshtim me pikëpamjet e saj fetare, ajo tha: “E fajësoj veten vetëm sepse pashë më shumë për mundësitë që po më ofroheshin sesa për atë që do sakrifikoja”.

Ajo shtoi se problemet vinin nga atje duke qenë “mungesa e grave stiliste myslimane” brenda industrisë që mund të kuptonin pse veshja e hixhabit ishte kaq e rëndësishme.

Ajo ka marrë mbështetje në internet nga motrat modele Bella dhe Gigi Hadid dhe gjithashtu nga Rihanna.

Modelja ndau një foto të saj për fushatën e Rihannës, “Fenty Beauty”, dhe shkroi:

“Rihanna, më lër të mbaj perçen/ veshjen hijab, që solla për të vendosur. Kjo është vajza tek e cila dua të kthehem, tek Halima e vërtetë.”

Gjithashtu, Aden foli për ndjenjën që vjen nga të qenit “një minoritet brenda një minoriteti”, duke thënë: “Ajo për të cilën fajësoj industrinë është mungesa e grave stiliste myslimane”.

Sipas Aden, kjo bën që industria islame e modës të kuptohet shumë më pak.

Vitin e kaluar ajo tha për “Observer” se veshja e saj islame ishte e panegociueshme në kontratën e saj me agjencinë e modelimit IMG.

Aden mori famë në vitin 2016, pas pjesëmarrjes në konkursin e bukurisë Miss USA, kur ra në sy të redaktorit të modës Carine Roitfeld.

Ajo më pas, nënshkroi konratën në agjensinë globale të modelimit IMG dhe bëri debutimin e saj në sfilatë, gjatë javës së modës në New York, ku sfiloi për Yeezy dhe Maxmara.

Ish-modelja ka shkaktuar debate, por ka patur edhe mbështetës, si modelja e parë me shami, që u bë pjesë në kopertinën e Sports Illustrated.

Në shkurt të këtij viti, ajo tha për BBC: “Modestia nuk është për një kulturë, nuk është për një grup të grave. Modestia është lënda më e vjetër e modës.Ka ekzistuar që nga fillimi i kohës. Do të ekzistojë edhe për 100 vjet të tjera. Anshtë një opsion, vetëm një mundësi tjetër për njerëzit për të marrë pjesë në të.”/Burimi: The Guardian+BBC/