Kosova

Ministrja Haradinaj-Stublla u prit në takim nga Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Parlamentin Hungarez

Gjatë vizitës zyrtare në Hungari, Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla, është takuar edhe me Kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme në Parlamentin Hungarez, z.Zsolt Németh.

Në këtë takim u shkëmbyen pikëpamjet rreth bashkëpunimit bilateral Kosovë – Hungari, duke vënë theksin edhe në zhvillimet politike në rajon, specifikisht temën e dialogut me Serbinë.

“Shpreha vendosmërinë e Kosovës për të arritur marrëveshje përfundimtare të njohjes reciproke në kufijtë ekzistues me Serbinë, vetëm duke respektuar tri parimet e panegociueshme:

integritetin territorial, rendin kushtetues, dhe karakterin unitar të Republikës së Kosovës”, tha Ministrja.

Po ashtu, edhe në këtë takim, të dyja palët janë pajtuar të vazhdohet me punën e përbashkët ndër- shtetërore për thellimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Hungarisë, veçanërisht përmes formalizimit të Grupit të Përbashkët Parlamentar të Miqësisë Kosovë-Hungari.