SPORT

Milani prezanton zyrtarisht Mario Mandzukic

Skuadra e AC Milan ka prezantuar zyrtarisht sulmuesin kroat, Mario Mandzukic.

Kuqezinjtë njoftua se ish-sulmuesi i Juventusit rikthehet në Serieë A duke firmosur kështu një kontratë deri në fund të këtij sezoni.

Te ‘kuqezinjtë’ Mario do të mbajë fanellën me numër 9-të.

I lindur në Slavonski Brod (Kroaci) më 21 maj 1986, Mario Mandzukic veshi fanellat e NK Marsonia, NK Zagreb dhe GNK Dinamo Zagreb. Në verën e vitit 2010 ai u transferua në Gjermani, së pari në VfL Wolfsburg (60 paraqitje dhe 20 gola) dhe më pas në Bayern Munchen (88 ndeshje dhe 48 gola). Në 2014/15 me Atletico Madrid, ai shënoi 20 gola në 43 ndeshje, para se të transferohej në Juventus me të cilin bëri 162 paraqitje dhe 44 gola. Në janar 2020 ai u transferua në Al-Duhail, me të cilin luajti 7 ndeshje duke shënuar 1 gol.

https://mobile.twitter.com/acmilan/status/1351481304580317185?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1351481304580317185%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.syri.net%2Fsport%2F398210%2Fmilani-prezanton-zyrtarisht-mario-mandzukic%2F