Bota

Michelle Obama shpërthen ndaj Donald Trump

Michelle Obama ka nisur një sulm të ashpër ndaj Presidentit amerikan Donald Trump derisa demokratët përgatiteshin të kurorëzonin Joe Biden si sfiduesin e tyre për Shtëpinë e Bardhë.

“Donald Trump është president i gabuar për vendin tonë”, tha ish zonja e parë e SHBA në një mesazh të regjistruar emocional për konventën Demokratike.

Anëtarët e zhgënjyer të partisë republikane të presidentit Trump gjithashtu u përfshinë në konferencën e partisë Demokratike. Zgjedhjet zhvillohen të martën 3 nëntor.

Për shkak të shpërthimit të koronavirusit, demokratët hoqën planet për një ekstravaganzë të një partie të mbushur me pika balonash dhe të mirëorganizuar në Milwaukee, Wisconsin. Por është e paqartë nëse orari kryesisht virtual i fjalimeve të para-regjistruara pa audiencë të gjallë mund të gjenerojë të njëjtin nivel entuziazmi si tubimet parapandemike të partisë besnike.

Republikanët do të përballen me të njëjtën sfidë kur bëjnë çështjen e tyre për katër vjet të tjera në Shtëpinë e Bardhë në një kongres të rrënuar në mënyrë drastike javën e ardhshme.

Zonja Obama, e cila regjistroi adresën e saj kryesore para se Z. Biden të njoftonte shokun e tij të kandidimit, Senatorin Kamala Harris, gjashtë ditë më parë, nisi një sulm flakërues ndaj z. Trump.

“Ju thjesht nuk mund të gaboni në këtë punë,” tha ajo në fjalimet që mbyllën natën e parë të kongresit të hënën.

“Ekonomia jonë është në ndryshime për shkak të një virusi që ky president e minimizoi për një kohë të gjatë.Duke thënë faktin e thjeshtë se një jetë e zezë ka rëndësi është përmbushur ende me burim nga zyra më e lartë e vendit.Sepse sa herë që shikojmë në Shtëpinë e Bardhë për një udhëheqje, ose ngushëllim ose ndonjë pamje të qëndrueshme, ajo që ne marrim në vend është kaos, ndarje dhe një mungesë e plotë dhe e plotë e empatisë.” – shtoi zonja Obama.

Ajo tha se katër vitet e fundit kishin qenë të vështira për t’u shpjeguar fëmijëve të Amerikës.

“Ata shohin që liderët tanë i etiketojnë bashkëqytetarët armiq të shtetit, ndërsa përvetësojnë supremacistët e bardhë të pishtarit.

Shumë politikanë folën në kamerë gjatë konventës Demokratike “virtuale” të hënën natën. Folësi i vetëm që zbriti një grusht emocional ishte Michelle Obama.

E vërteta, tha ajo, ishte se Donald Trump “thjesht nuk mund të jetë ai që na duhet që ai të jetë për ne”./kosova.info/

Shfaq më shumë
//oackoubs.com/4/3473483