SPORT

Messi i pandalshëm then edhe një rekord të ri në Ligën e Kampionëve

Lionel Messi theu një rekord të mërkurën me një gol kundër Slavia Praga ndërsa barazoi dy legjendat e Real Madridit Cristiano Ronaldo dhe Raul Gonzalez për një tjetër në proces.

Messi shënoi vetëm pas tre minuta në takimin e Ligës së Kampionëve të mërkurën, duke shënuar golin e tij të parë të fushatës evropiane.

Argjentinasi përfitoi nga një gabim nga kundërshtari dhe realizoi për epërsinë fillestare të ekipit të tij para se ndeshja të përfundonte 1-2.

Me atë gol, Messi u bë lojtari i parë që shënoi në 15 sezone radhazi të Ligës së Kampionëve, që datojnë nga sezoni 2005/06.

Atë sezon, edicioni i tij i parë i plotë me ekipin e parë të Barcelonës, Messi shënoi një gol në fazën e grupeve kundër Panathinaikos.

Ndërsa Panathinaikos ishte viktima e parë e Messit, Slavia Praga u bë skuadra e 33-të e ndryshme që Messi i ka shënuar, duke e lidhur atë për një tjetër rekord.

Goli i Messit e lidhi atë me ish-yjet e Real Madridit Raul dhe Cristiano Ronaldo, me të dy gjithashtu që kanë shënuar kundër 33 ekipeve të ndryshme.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.