SPORT

Messi ankohet në referim: Ishte skandaloz

Lionel Messi ka akuzuar gjyqtarët me pretendimin se favorizuan Brazilin pasi mposhti Argjentinën 2-0 në gjysmëfinalen e Kupës së Amerikës.

Ylli i Barcelonës përsëri nuk arriti të ketë një ndikim vendimtar në ndeshjet e kombëtares së tij, pasi golat e Gabriel Jesus dhe Roberto Firmino fundosën ‘Albiçelestët’.

Por Messi ishte i ashpër ndaj performancës së gjyqtarit të VAR dhe zyrtarit të ndeshjes Roddy Zambrano, duke përdorur një intervistë pas ndeshjes për të kritikuar vendimin për të mos i dhënë një penallti Sergio Agueros vetëm para golit së minutës së 71-të të Firminos.

”Ata nuk ishin më të mirë se ne. Ata gjetën golin në fillim dhe goli i dytë erdhi nga një penallti [ndaj Agueros] e cila nuk u dha”, i tha Messi gazetarëve.

”Ata [zyrtarët] ndëshkuan shumë gjëra, pornuk e kontrollonin VAR-in, kjo është e pabesueshme”.

”Kjo ndodhi në të gjithë ndeshjen. Në shikimin e parë të kontaktit, ata vendosën në favorin e tyre [të Brazilit] dhe këto gabime skandaloze na nxorrën nga loja”.

”Ata nuk ishin më superior se ne, luajtëm një ndeshje të mrekullueshme”, deklaroi ylli i Barcelonës.