Mediat boshnjake për sulmin në Prekaz: Serbia u përpoq të manipulonte për masakrën që kreu mbi familjen Jashari

Dje u shënua përvjetori i sulmi i tretë i forcave serbe ndaj komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Adem Jashari, familjes së tij dhe lagjes së Jasharëve në Prekaz të Skenderajt.

Kjo ngjarje nuk u la pa u rikujtuar edhe nga mediat në rajon. Slobodna Bosna i ka kushtuar një artikull të vecantë ngjarjes për të cilën thotë se shteti i Serbisë ka heshtur dhe vazhdon të hesht.

“Për këtë heshtin në Serbi: Në një masakër brutale u vranë gati 60 anëtarë të së njëjtës familje, monstrat vranë gra, fëmijë dhe pleq dhe më pas u përpoqën të mbulonin gjithçka…”, është titulli i një kronoligje për vrasjen e familjes Jashari në Prekaz.

“Historia jonë sot ju çon në Kosovë, në kohën e sulmit në fshatin Prekaz, i njohur edhe si masakra në Prekaz”, vazhdon teksti i Slobodna Bosna.

Ishte një operacion i policisë serbe i kryer më 5 mars 1998, gjatë të cilit u vra lideri i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari së bashku me më shumë se 50 anëtarë të familjes së tij.

Në Prekaz, përveç pjesëtarëve të UÇK-së, janë vrarë edhe një numër i madh i grave, fëmijëve dhe pleqve. Masakra në Prekaz konsiderohet si një nga seritë e masakrave në zonën e Drenicës, të kryera nga forcat e sigurisë serbe gjatë luftës në Kosovë.

Adem Jashari ishte themeluesi dhe udhëheqësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Një pjesëtar i shquar ishte edhe vëllai i tij Hamez Jashari. Të dy jetonin në Prekaz. Kur filloi kryengritja shqiptare në Kosovë, Ademi dhe Hamza morën pjesë në betejat kundër ushtrisë dhe policisë serbe.

Në janar 1998, autoritetet serbe futën forcat speciale të sigurisë në krahinë. Ata iu përgjigjën sulmeve të UÇK-së duke u hakmarrë kundër fshatrave, duke përdorur helikopterë dhe transportues të blinduar, duke kryer kontrolle brutale të shtëpive dhe duke arrestuar njerëz pa arsye të vlefshme.

Më 28 shkurt 1998, një grup luftëtarësh të UÇK-së, të udhëhequr nga Adem Jashari, sulmuan një patrullë policore duke vrarë katër policë dhe duke plagosur dy. Në përleshje u vranë 16 pjesëtarë të UÇK-së.

Në të gdhirë më 5 mars 1998 filloi një sulm i madh policor në fshatin Prekazi dhe Postem. SAJ mori pjesë në operacion, së bashku me PJP dhe policinë e rregullt.

Sipas versionit zyrtar të policisë për ngjarjet, forcat serbe të sigurisë rrethuan shtëpinë e familjes së Jasharit dhe i bënë thirrje që të dorëzohej. Policia u dha atyre dy orë kohë për t’u dorëzuar. Brenda afatit të caktuar, dhjetëra civilë u dorëzuan dhe u larguan nga bastioni.

Pas afatit prej dy orësh, grupi i Jasharit është kundërpërgjigjur duke vrarë dy dhe duke plagosur tre policë.

Pas kësaj, policia, duke përdorur artileri të rëndë, rrafshoi me tokë shtëpinë e familjes së Jasharit, së bashku me 56 anëtarë të familjes së tij, në mesin e të cilëve 18 gra dhe 10 fëmijë.

Human Rights Ëatch raporton se edhe pse UÇK-ja u angazhua në luftime gjatë këtyre sulmeve, forcat speciale serbe gjithashtu qëlluan pa dallim ndaj grave, fëmijëve dhe civilëve të tjerë. Helikopterët dhe mjetet ushtarake kanë derdhur me breshëri çatitë e fshatit dhe më pas forcat e policisë kanë hyrë në fshat duke qëlluar mbi shtëpitë. Jashari u vra, si dhe të gjithë anëtarët e familjes së tij, përveç një vajze njëmbëdhjetëvjeçare.

Të paktën 54 persona u vranë në sulmin e përgjakshëm, duke përfshirë një numër të madh gra, fëmijë dhe të moshuar.

Disa shqiptarë u vranë gjithashtu pa gjyq, ndërsa ishin në paraburgim nga policia.

Nga familja e afërt janë vrarë: Shaban Murat Jashari (74), Zahide Shaban Jashari (72), Zarife Rifat Jashari (49), Hamëz Shaban Jashari (47), Ferida Hamëz Jashari (43), Adem Shaban Jashari (43). ), Adile Adem Jashari (40), Selvete Hamëz Jashari (20), Hidayete Rifat Jashari (18), Fitim Adem Jashari (17), Afete Hamëz Jashari (17), Besim Hamëz Jashari (16), Valdete Rifat Jashari (14) , Lirije Hamëz Jashari (14), Igballe Rifat Jashari (14), Kushtrim Adem Jashari (13), Blerim Hamëz Jashari (12), Igball Rifat Jashari (11), Fatime Hamëz Jashari (8), Blerim Hamëz Jashari (7).

Pas maskave, Qeveria e Serbisë shprehu keqardhjen e saj për “viktimat e mizorisë dhe mizorisë terroriste shqiptare”, ndërsa policia nuk mund ta dinte se aty ishin të pranishëm civilë dhe se “terroristët e UÇK-së janë fajtorë që nuk lejuan civilët të largohu nga kalaja”.

Masakra në Prekaz dhe masakrat e tjera në Drenicë, të kryera në ato ditë, përbënin një pikë kthese në krizën e Kosovës dhe shënuan fillimin e konfliktit të luftës. Këto vrasje radikalizuan shqiptarët e Kosovës dhe forcuan UÇK-në, e cila më pas filloi të shndërrohej në një “lëvizje të organizuar të rezistencës popullore” kundër autoriteteve të Beogradit.

Pas kësaj, Adem Jashari u kujtua si hero dhe dëshmor ndër shqiptarët e Kosovës.

Go to TOP