Bota

Mbi 273 mijë raste të reja me COVID-19 në botë për 24 orë

Më shumë se 273,000 me COVID-19 janë shënuar vetëm sot në botë, ndërsa 6,207 persona kanë vdekur, njofton Organizata Botërore e Shëndetit.

Me rastet e sotme, numri total i të infektuarve në botë ka shkuar në 19,46 milionë, me 722,285 të tjerë të cilët kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Mbi 10.4 milionë njerëz janë të infektuar në Amerikën e Veriut dhe Jugut. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 156.817 raste të reja dhe 4.182 vdekje.

Në Evropë, 3.5 milionë njerëz u sëmurën dhe 216.426 vdiqën, teksa 2.5 milionë të infektuar dhe më shumë se 52.000 kanë vdekur në Azinë Juglindore.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483