Bota

Mbi 10,000 viktima nga koronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar

Zyrtarët shëndetësorë thanë se edhe 657 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Angli, duke e rritur numrin e përgjithshëm të viktimave në Mbretërinë e Bashkuar në mbi 10,000.

Shifra e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit nuk i përfshin vdekjet në Skoci, Uells dhe Irlandën Veriore.

Shifra të përditësuara për gjithë Mbretërinë e Bashkuar pritet të dalin më vonë.

Numrin më të madh të viktimave nga koronavirusi në Evropë e kanë: Itala (19,468), Spanja (16,972) dhe Franca (13,832).

Shtetet e Bashkuara, ndërkaq, kanë mbi 20,000 viktima dhe 530,000 të infektuar.

Mbretëria e Bashkuar ka të ngjarë të jetë në mesin e vendeve më të prekura në Evropë, ka thënë Jeremy Farrar, një nga këshilltarët shkencorë të Qeverisë britanike.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.