Bota

Mbi 10,000 të vdekur nga koronavirusi në Francë

Mbi 10,000 njerëz kanë vdekur në Francë, si pasojë e koronavirusit, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi.

Sipas saj, numri i viktimave në 24 orët e fundit ka qenë 607.

Ministria tha se, në përgjithësi, 7,091 njerëz kanë vdekur në spital dhe së paku 3,237 në kujdesin shtëpiak.

Mbi 30,000 njerëz janë aktualisht të shtruar në spitalet e Francës – prej tyre 7,131 në kujdes intensiv.

Franca tani është vendi i katërt në botë me mbi 10,000 viktima nga koronavirusi.

Italia prin e para me 17,127 dhe pas saj vijnë Spanja dhe Shtetet e Bashkuara.

Në gjithë botën, mbi 1.3 milion njerëz janë të prekur nga koronavirusi.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do t’i drejtohet kombit të enjten, për situatën e krijuar.