Rajoni

Maqedonia e Veriut/ Numër rekord vdekjesh nga koronavirusi në Maqedoni, humbin jetën 22 pacientë

Krahas 561 rasteve të reja me coronavirus në Maqedoni, Ministria e Shëndetësisë regjistroi 197 pacientë të shëruar dhe 22 pacientë të tjerë kanë humbur jetën si shkak virusit COVID-19.

“Sot Instituti për Shëndet Publik regjistroi 197 pacientë të shëruar: Shkupi 91, Kumanova 7, Shtipi 8, Prilepi 18, Tetova 13, Struga 4, Velesi 3, Manastiri 4, Ohri 3, Gostivari 3, Gjevgjelia 4, Strumica 4, Strumica 16, Radovishi 2, Koçani 9, Demir Hisari 1, Makedonski Brod 1, Vallandova 2, Sveti Nikole 4 dhe Kërçova 4”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë, njofton Telegrafi Maqedoni.

Nga MSH bëjnë të ditur se kanë humbur edhe 22 pacientë të tjerë si pasojë e coronavirusit.

“Të vdekur janë 22 persona, 7 pacientë nga Shkupi (55, 78, 71, 35, 66, 71 dhe 64 vjet), një nga Kumanova (57), dy nga Dibra (58 dhe 64), një nga Prilepi (61), një nga Struga (75), dy nga Velesi (61 dhe 64 vjet), dy nga Manastiri (74 dhe 70), dy nga Gostivari (79 dhe 76 vjet), dy nga Kriva Pallanka (56 dhe 88 vjet), një nga Koçani (60) dhe një nga Dellçeva (81)”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Ndryshe, numri i përgjithshëm i të diagnosfitkuarve në Maqedoni që nga fillimi i epidemisë është 26.954 ku prej tyre 18.627 janë shëruar dhe 919 kanë humbur jetën. Momentalisht në Maqedoni ka 7.408 raste aktive me COVID-19.