Rajoni

Maqedonia e Veriut meriton t’i nisë negociatat me BE-në, shpresojmë në vendim pozitiv në tetor

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) besojnë fuqishëm se Maqedonia e Veriut duhet të marrë datë për nisjen e negociatave sa më parë të jetë e mundur”.

Këtë e deklaroi sot ushtruesja e detyrës së ambasadores së SHBA-ve në Shkup, Michaela Schwarzer – Bloom. Ajo tha se Qeveria e SHBA-ve beson se Maqedonia e Veriut meriton datë për negociatat me BE-në sa më shpejtë të jetë e mundur, përcjell Telegrafi Maqedoni, që transmeton Kosova.Info.

“Ne e kemi parasysh deklaratën e takimit të mbrëmshëm dhe shpresojmë se BE do të sjell vendim që Maqedonia e Veriut t’i nisë negociatat për anëtarësim këtë vit”, deklaroi Michaela Schwarzer – Bloom, në një deklaratë për RTVM.

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të BE-së dje vendosën që vendimi nëse Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria t’i nisin negociatat me BE-në, të merret në muajin tetor.

Postimi i plotë:

U.S. Embassy North Macedonia2

“The U.S. Government strongly believes that North Macedonia deserves a date to open accession talks at the soonest opportunity. We took note of the statement out of the meeting yesterday and we are encouraged that the European Union will make a decision on North Macedonia’s opening of accession talks this year. ” – Chargé d’Affaires Micaela Schweitzer-Bluhm in a statement for МРТВ regarding the North Macedonia’s accession talks with EU. You can watch her full statement on МРТВ news today.

40Komento2
Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort