Kosova

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Drejtues të institucioneve shtetërore të Kosovës, ata të institucioneve fetare e përfaqësues politik në vend, u mblodhën sot në Katedralen Shën Nënë Tereza në Prishtinë për të falënderuar Shqipërinë për mikpritjen e ofruar gjatë luftës së fundit në Kosovë. Aty para përfaqësuesve të institucioneve të Shqipërisë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha se Shqipëria ka sfiduar gjenocidin e Serbisë që ushtronte kundër popullatës shqiptare në Kosovë dhe pa të Kosova nuk do të mund të ishte e lirë dhe e pavarur.

Nën organizimin e Kishës Katolike në Kosovë, në akademinë solemne “Faleminderit Shqipëri”, u përkujtua 20 vjetori i mikpritjes që Shqipëria kishte bërë për popullin e Kosovës gjatë eksodit në vitin 1999.

Duke falënderuar Shqipërinë, Thaçi tha se ajo hapi dyert dhe zemrat në ditët e tragjedisë më të rëndë të Kosovës, në kulmin e luftës 1998-1999.

Presidenti shtoi se pa Shqipërinë Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur.

Ndërsa presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, tha se Shqipëria e kishte për detyrë të përballonte atë krizë të jashtëzakonshme humanitare, që erdhi për shkak të gjenocidit të Milosheviqit.

Aty foli edhe Pandeli Majko që në atë kohë ishte kryeministër i Shqipërisë, sipas së cilit, ata veç kanë bërë detyrën e tyre siç bën vëllai për vëllain.

“Tani, a të mërzitë ndonjëherë vëllai? Po, edhe të mërzitë, prandaj vëllai, si thoni ju në Kosovë, kur ta sjell shpirtin në majë të hundës, ‘vëllau si shkau’, por ne për këtë arsye duhet ta durojmë njëri-tjetrin, të kujtojmë ato ditë të vështira kur përkufizuam, përcaktuam se kush jemi, nga vijmë dhe ku do të shkojmë. Së bashku me Ilirin dhe me shumë kolegë të tjerë, midis të cilëve edhe ai që sot është kryeministër i Shqipërisë, Edi Rama, a ishim ne kaq të bindur, kaq të fortë? Ju siguroj që ishim të frikësuar, ju siguroj që ishim edhe të shqetësuar, ju siguroj që na shkonte edhe mendja se do të na kujtohej emri brez pas brezi për të keq, por nuk mund të lë pa thënë atë që përsëriti presidenti Meta, se në ato momente aq të vështira dhe përkufizuese të gjithë shqiptarët e Shqipërisë, të majtë e të djathtë, komunistë e ballistë, pas masakrës së Reçakut, u mblodhëm i thirrem të gjitha partitë e opozitës dhe pak a shumë fjalia që u tha nga të gjithë ishte, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’”, tha Majko.

Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji, në akademinë solemne që u organizua në qendrën “Pjetër Bogdani” në Katedralen e Prishtinës, tha se njerëzit në Shqipëri meritojnë një falënderim të madh në këtë formë të bashkuar.

“Një falënderim i tillë nuk është se ka munguar në ditët që kemi ecur, sepse jehona e këtij falënderimi ka qenë në kontaktet miqësore, kontaktet familjare, në shprehjen e organizimeve të ndryshme shoqërore, dorën në zemër, kjo ndjenjë falënderimi nuk ka munguar edhe në takime të ndryshme ndër qeveritare që kanë ndodhur dhe shumë nivele të tjera. Por kjo mënyrë që ne kemi dashur të themi faleminderit së bashku, solemnisht dhe njëherësh, është më e mirë, pasi kumbon më shumë, jehon më gjatë dhe dëgjohet më larg”, tha Dodë Gjergji.

Ndërsa kreu u Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, tha se në kohën më të vështirë për Kosovën, populli gjeti solidaritetin dhe dashurinë në Shqipëri.

“Në këto momente të vështira për vendin dhe popullin tonë që po përballej me një dhunë të orkestruar shtetërore serbe qytetarët tanë hasën në mirëpritjen e pjesës tjetër kombit, përveç që gjetën mikpritjen bujare, gjetën solidaritetin e dashurinë aq të nevojshme për ne që di ta jap vetëm vëllai për vëlla”, tha Tërnava.

Kujtojmë se gjatë eksodit të popullit të Kosovës në vitin 1999 Shqipëria kishte hapur kufijtë duke u angazhuar populli dhe institucionet për të ndihmuar refugjatët nga Kosova që ishin dëbuar dhunshëm nga serbët.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483