Lukaku: Jam sulmues i klasit botëror, do të doja të kisha aftësitë dribluese të Ronaldos

Romelu Lukaku ka folur para ndeshjes me Portugalinë në Kampionatin Evropian.

Ai tha se ka përparuar shumë dhe se gjithmonë tenton që të ofrojë edhe më tepër.

“Unë kam përparuar shumë, por gjithmonë përpiqem të jap më shumë. Të gjithë flasin për formën, por mendoj se është më shumë që unë kam rritur një nivel në karrierën time dhe tani po përpiqem të bëj një hap tjetër. Objektivi është të fitojmë Euro 2020 me Belgjikën”, tha ai.

“Kur njerëzit flasin për Robert Lewandowski, Karim Benzema ose Harry Kane, ata quhen” klas botëror “- por kur bëhet fjalë për mua, ajo thjesht konsiderohet” formë e mirë”.

“Kjo më motivoi të punoj më shumë dhe të bëhem më e fortë. Tani besoj se unë i përkas asaj liste të lojtarëve të klasit botëror. ”

Lukaku u pyet se çfarë i ka zili lojën e Ronaldos dhe çfarë CR7 do të donte t’i merrte atij.

“Do të doja të kisha aftësitë dribluese të Ronaldos dhe goditjen e tij. Mendoj se ai do të donte fuqinë time dhe mënyrën sesi luaj me shpinë drejt golit. ”

28-vjeçari shënoi 30 gola në 44 ndeshje konkurruese për Inter këtë sezon, së bashku me 10 asistime.

Ai shënoi 24 nga ato në 36 paraqitje në Serie A, katër në Ligën e Kampionëve dhe dy në Kupën e Italisë.

Lukaku tashmë është golashënuesi më i mirë i Belgjikës në të gjitha kohërat me 63 gola në vetëm 96 ndeshje për të moshuarit për vendin e tij.

Go to TOP