Kuriozitet

‘Luftojnë’ me njëri-tjetrin ketri i kuq dhe fazani për disa arra

Ne jemi mësuar të shohim kafshë që pohojnë autoritetin e tyre në zinxhirin ushqimor në dokumentarë të ndryshëm, por nuk shohim shumë shpesh betejën midis kafshëve vegjetariane.

Kjo është ajo që i bën këto fotografi nga fotografja amatore Louise Philips kaq spektakolare.

Ajo kishte lënë jashtë disa lajthi për ketrat në një vend të fshehtë në Blairgowrie, Perthshire, Skoci, kur shpërtheu një luftë dramatike midis një ketri të kuq dhe një fazani.

Louise, nga Dunfermline, Fife, tha: “Unë e kam marrë me qira vendin për të parë ketrat e kuq. Fazani thjesht erdhi për të marrë në ushqimin”.

“Kishte disa lajthi, por fazani po hante farë zogu që gjithashtu ishin lënë jashtë. Ketri nuk ishte i kënaqur me fazanin në fytyrën e tij”, vazhdoi ajo.

Dyshja hynë në ‘luftën’ përfundimtare për arrat e shijshme, të cilat fazani u përpoq me dëshpërim t’i vidhte ketrit të krisur, shkruan Uniland.

Për fat të mirë, 40-vjeçarja Louise kishte aparatin e saj me vete në atë kohë, dhe imazhet që ajo arriti të kapte janë të pabesueshme.

Ato tregojnë se ketri bën një vijë të drejtë për fazanin në një përpjekje të dëshpëruar për të mbrojtur arrat e tij, para se zogu të luftojë përsëri, duke u përplasur me sytha.

“Ishte ketri ai që sulmoi i pari dhe fazani u hodh dhe u kthye përsëri në sulm”, shpjegoi Louise. “Zgjati vetëm sekonda, atëherë ketri u tërhoq. Unë mendoj se e kuptoi se kishte kafshuar më shumë sesa mund të përtypte. Nuk e besoja atë që pashë – isha shumë e befasuar”, përfundon Philips.