SPORT

Lojtari i ‘TuS Harpen’ Visar Sheholli duhet të kthehet në atdheun e tij

Klubi i Bochum dëshiron të mbajë kontakte me të Bochum papritmas çdo gjë shkoi shumë shpejt: Ndërsa ai normalisht qëndroi në fillim të javës të trajnimit në fushë e trajnimit që loja kundër SV Höntrop pas refuzimit të kërkesës së tij për azil tij e fundit ishte në rrjedhën e disa ditëve të ardhshme për Visar Sheholli shpejt e kuptuan pas një dhe një gjysmë Vite TuS Harpen do të jetë. Ai duhet të kthehet në vendin e tij të lindjes në Kosovë.

Të miratimit të tij, ekipi tregoi me një mesazh në të projektuar posaçërisht bluza, pasi ata e shohin ish-shokët e tyre. “Përgjithmonë njëri prej nesh” ishte në gjoks të lojtarit për të lexuar. “Në fillim ne ishim të gjithë të trishtuar kur Visar na tha se ai duhet të largohen nga Gjermania.” Tha Dietmar Hampel, drejtor atletike i TuS Harpen dhe ish-trajneri i Visar. “Në fund të fundit, megjithatë, vendimi i Zyrës është absolutisht i kuptueshëm. Sidoqoftë, është për të ardhur keq nëse humbet një djalë kaq i madh “.

Menjëherë pas mbërritjes së tij në kampin e refugjatëve në Harpen Hellweg e Visar 25-vjeçar ka gjetur së bashku me disa banorë të tjerë të pasurisë së një konkurs të organizuar nga klubi trajnimit rrugën për fushën e sportit në Steffen Horst dhe shpejt u bë lojtari i ekipit të tretë. Guido Bruggemann pastaj drejtoi sesion trajnimi dhe gjithashtu mund të mbani mend ende hapat e parë në VISARs TuS: “Ai ishte në xhinse dhe këpucë rrugë në fushën e sportit dhe ndezën pas gjithë lojtarët e tjerë.

Ai as nuk mund të ndalet nga lëndimet. Një vezë ënjtje të madhe në kyçin e këmbës për të nuk ishte një pengesë për t’u vendosur në hi ndonjëherë për goditje biçikletë “. cilësitë e tij të futbollit kualifikuar Visar pastaj shpejt për ekipin e parë të klubit me të cilin ai u rrit në verë në rrethin e ligë. Lojtari i shpejte i “First” Edhe pse ka pasur vetëm fillimi i kohës së tij në TUS përsëritur vështirësitë gjuhësore dhe keqkuptime, Visar ishte një pjesë integrale e klubit.

Ai rregullisht ishte në Lojërat Rinore si një spektator të vendit dhe ndihmoi me kënaqësi përsëri dhe përsëri në ekipin e dytë dhe të tretë si lojtarë. “Sigurisht që shpresojmë të jemi në gjendje të qëndrojmë në kontakt me të pas kthimit të tij në Kosovë”, thotë Dietmar Hampel. Deri më tani dëshira e tij duket të jetë e vërtetë. Pas mbërritjes së tij në kryeqytetin e provincës Prishtinë, ku Visar do të jetojnë vetëm një herë me prindërit e tij, ai raportoi me telefon celular me ish-shokët e ti 

Kosova.info:  Cila është historia e Visar Shehollit?

Visar Sheholli: Ishte data 26.06.2015 isha duke i shikuar duke bërë ushtrimin Tus Harpenin e Gjermanisë dhe i afrohem trajnerit dhe i them mund të luaj edhe unë me ta. Më shikoi dhe më pyeti nga vjen ti? Unë i tregova vij nga Kosova jam refugjat por kam dëshirë të luaj futboll. Më thotë si do të luash me patollona dhe me këpucë rruge? Unë rezistova, prapë thash dua të luaj.

Ai ndali ushtrimet dhe iu thotë lojtarëve të tjerë ky dëshiron të luaj me ju dhe lojtarët pranojnë që unë të luaj me ta. Hyra në fushë me pantallona dhe me këpucë rruge të luaja dhe atë ditë isha shumë me fat se futbolli nuk është veç të dish të lush por edhe të duhet edhe fati.

Shënova 3 gola, bëra disa asiste për 15 minuta ndodhën të gjitha këto. Trajneri më është afruar dhe më ka thënë që nga nesër t’i duhet të vish të ushtrosh në ekip dhe të luash për ekipin tonë. Isha shumë i gëzuar që më morën te luaj me ta. Të nesërmen kam bërë ushtrime me ekipin tyre të tretë dhe pas 10 ditësh më kanë rregulluar dokumentet për të luajtur për atë ekip.

Me datën 08.07.2015 kam luajtur lojën e parë me ekipin e trete dhe kam shënuar 6 gola, ku deri atëherë asnjë lojtarë në atë ligë nuk e kishte bërë një gjë të tillë. Të gjithë janë befasuar me mua. Kam luajtur gjithsej 8 lojë me ekipin e tretë dhe kam shënuar 20 gola, ku pata fatin të jem golashënuesi më i mirë në ekip. Pas kësaj shumë shpejt arrita të hyjë në ekipin e parë, Tus Harpenit dhe ishte një fat shumë i madh për mua që arrita deri në këtë pikë të hyjë në ekipin e parë. jemi bërë kampion kemi fituar kupën regjionale, po ashtu kam fituar kupën e lojtarit më të mirë të atij viti, kam luajtur edhe sezonin e dyte me Tus Harpenin, por në sezonin e tretë është dashur të kthehem në Kosovë për disa arsye familjare.

I kam treguar trajnerit dhe shokëve të ekipit që duhet të kthehem në Kosovë. Ata u mërzitën shumë për mua që u përballa më një fat të tillë. Ata tashmë më konsideronin pjesë të tyren, kisha për të luajtur edhe lojën e fundit në Tus Harpen dhe i gjithë ekipi më kishte bërë një befasi. Të gjithë kishin bërë micat e bardha e në të numrin tim të fanellës dhe mbiemrin tim mbrapa, e bashkë me të kishin shkruar edhe një shkrim “ Ti gjithmonë do të jesh me ne”. U emocionova shumë, ishin të gjithë me lot në sy si ekipi ashtu edhe të gjithë shikuesit. kam luajtur 70 minuta atë lojë dhe kam shënuar një gol, ishte goli i fundit që shënova për atë ekip. Tash janë në Kosovë dhe ende jam në kontakt me trajnerin dhe shokët e skuadrës. Kosova.info: A ishin kohë të lumtura a kohë të këqija për ty në Tus Harpen? Visar Sheholli: Jo, ishin kohët më të lumtura të jetës time deri tash. Kam kaluar shumë mirë me shokët që i kam pasur dhe vazhdoj t’i kem. Me ta mund të them se është e pamundur të mos flas ose të mos shkruaj të paktën një herë në javë.

Kosova.info: A keni pasur problem me të tjerët pasi që keni qenë kosovar?

Visar Sheholli: Jo përkundrazi janë sjellë shumë mirë me mua, si trajneri ashtu edhe lojtarët edhe pse në fillim kam qenë si refugjat, shokët e ekipit më kanë respektuar shumë dhe më kanë ndihmuar në çdo aspekt. Kosova.info: Në çfarë moshe keni qenë lojtar i Kf. Besian dhe kush ka qenë trajneri juaj i pare? Visar Shekolli: Karrierën e futbollit e kam filluar në moshën 10 vjeçare dhe ekipi i parë që kam luajtur ka qenë Kf. Besiana. Trajnerët e mi të parë kanë qenë Emin Ajvazi dhe Selatin Vokrri, të cilët i falënderoj shumë. Ata ishin të parët të cilët më mësuan si duhet të luaj, kanë punuar aq shumë me mua për të më bërë një futbollist të mirë dhe të disiplinuar. Unë i falënderoj shumë të dy për punën që e kanë bërë për mua.

Kosova.info: A keni menduar ndonjëherë të hiqni dorë nga futbolli? Visar Sheholli: Futbolli është një sport që nuk mund të hiqet dorë kurrë. Është sport i cili të bën të ndihesh i lumtur në çdo aspekt të jetës dhe kisha lutur çdo të ri të merret me sport pa marrë para çfarë sporti është. Kosova.info: A keni pasur ndonjë idhull që keni dëshiruar të luani ai dhe çfarë pozicioni ka qenë?

Visar Sheholli: Po si çdo lojtar tjetër edhe unë kam dashur të luaj si ndonjë futbollist. Atë që e kam shikuar gjithmonë ka qenë Ronaldo që ka luajtur në Brazil dhe dëshiroj të luaj si ai. Ndërsa tani është një lojtar kosovar i cilin për mendimin tim është më i miri, Florent Avdyli për mua është futbollist i kompletuar.

Kosova.info: A është stili juaj i lojës rezultati shkollës Kf.Besiana?

Visar Sheholli: Po normalisht ende e bëjë atë lojë. Aty i kam mësuar hapat e parë si të luaj si të driblas dhe më ka mbetur në mendje gjithmonë atë që e kam mësuar në Kf.Besiana dhe pse pas një kohë kam ndryshuar ekipin, kam luajtur në Kf.Llapi pastaj në Kf.Hysi dhe së fundi në Tus Harpen të Gjermanisë. Në të gjitha këto ekipe kam bërën lojën e njëjtë ashtu siç më kanë mësuar trajnerët e parë të luaj ashtu luaj edhe sot.

Kosova.info: A ka ndryshuar loja juaj në Tus Harpen të Gjermanisë?

Visar Sheholli: Po mund të them që ka ndryshuar pak, jo shumë. Unë kam luajtur sulmues kryesor edhe në ligën e Kosovës ashtu kam luajtur edhe në Tus Harpen. Të luash në ligat gjermane është shumë vështirë të përballesh me mbrojtësit e tyre sepse janë shumë të fuqishëm. Trajneri i Tus Harpen, Dimitri Hampel, më ka këshilluar dhe më ka mësuar si duhet të ndryshoj pak, të luaj më mirë, pikat e mia kryesore kanë qenë shpejtësia që kam dhe goditjet nga distanca, por në Tus Harpen nuk i kam përdorur shumë. Kur kishim lojë, trajneri më afrohej dhe më thoshte që Visar duhet patjetër ta fitojmë këtë lojë duhet të ndryshosh lojën pak, duhet të përdorësh goditjet nga larg dhe ta përdorësh shpejtësinë për të arritur gol. Atë lojë kam luajtur 90 minuta dhe kam shënuar 2gola ku kemi fituar 2-1.

Kosova.info Për herë të parë jeni bërë baba, nëse Diamanta, vajza juaj do të bënte tifo për ndonjë ekip tjetër, cili do të ishte reagimi yt?

Visar Sheholli: Nuk di se çka të them. Vajza ime është bërë 1 vjet e 7 muaj, është ende e vogël por unë jam duke ja veshur gjithmonë fanellën e Real Madridit dhe e shoh që i pëlqen shumë, sepse edhe pse e vogël gjithmonë e prek logon ku gjendet në fanellë, por edhe nëse bën tifo për ndonjë ekip tjetër për mua nuk është aspak problem.

Kosova.info: A mendoni se do të bëhej vajza juaj futbolliste?

Visar Sheholli: Nuk e di është ende herët për të parë të ardhmen e saj po dëshira ime është që të bëhet futbolliste dhe të luaj një ditë për ekipin e Kosovës. Pse jo por vetëm ajo nëse do të luaj futboll unë nuk do ja imponoj asnjëherë. Në të ardhmen nëse e shoh që ka interesim unë vetëm do i ndihmoj që të bëhet futbolliste e mirë./Kosova.info/AlorSheholli

.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.