SPORT

LISTA/ 10 ekzekutuesit më të mirë të penalltive, befasi kush kryeson…

Futbollistët që humbin penalltinë kanë disa faktorë të tjerë të cilët i shtyjnë për të gabuar në momentin më deçiziv.

Presioni është dukshëm më i madh për një penallti, se sa për një goditje normale gjatë lojës. Të gjuash një penallti para mijëra fansave, shumë prej tyre që të vërshëllejnë  kundër një portieri profesionist, nuk është e lehtë.

Gazeta spanjolle, “Marca” ka publikuar listën me emrat e 10 lojtarëve më të mirë në botë aktualisht dhe përqindjen e konkretizimit të tyre nga penalltitë.

10. Antoine Griezmann

Rekordi: 17 të shënuara, 8 të humbura
Përqindja e suksesit: 68 përqind

9. Lionel Messi

Rekordi: 89 të shënuara, 26 të humbura
Përqindja e suksesit: 77 përqind

8. Sergio Aguero

Rekordi: 46 të shënuara, 13 të humbura
Përqindja e suksesit: 78 përqind

7. Neymar

Rekordi: 51 të shënuara, 13 të humbura
Përqindja e suksesit: 80 përqind

6. Mohamed Salah

Rekordi: 13 të shënuara, 3 të humbura
Përqindja e sukesit: 81 përqind

5. Luis Suarez

Rekordi: 40 të shënuara, 9 të humbura
Përqindja e suksesit: 82 përqind

4. Harry Kane

Rekordi: 37 të shënuara, 7 të humbura
Përqindja e sukesit: 84 përqind

3. Cristiano Ronaldo

Rekordi: 121 të shënuara, 22 të humbura
Përqindja e sukesit: 85 përqind

2. Karim Benzema

Record: 15 të shënuara, 2 të humbura
Përqindja e suksesit: 88 përqind

1. Eden Hazard

Record: 49 të shënuara, 7 të humbura
Përqindja e suksesit: 88 përqind.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483