Kosova

Lavrov paralajmëron ShBA-në e Brukselin për dialogun: Jo shantazhit ndaj Serbisë

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se negociatat për marrëdhëniet e ardhshme midis Beogradit dhe Prishtinës mund të jenë të suksesshme vetëm nëse respektohen interesat juridike të serbëve të Kosovës, pa “shantazhe të njërës palë”.

Siç tha ai në një intervistë për gazetën “Rad”, udhëheqja politike e Kosovës, që e ka cilësuar një “kuazi shtet” haptazi injoron ligjin ndërkombëtar, si dhe kërkesat ligjore dhe interesat e Serbisë dhe popullit serb, duke u përpjekur të legalizojë ekzistencën e saj, transmeton Shqip.

“Sot, dialogu është i bllokuar. Ndërkohë, nuk është gjetur asnjë alternativë për të, pavarësisht se sa dikush do të dëshironte ta presë këtë nyjë gordiane. Brukseli dhe Uashingtoni tani po rrisin aktivitetet e tyre për të rifilluar procesin e negociatave. Është e rëndësishme të mbani mend se është e nevojshme një dialog serioz në lidhje me marrëdhëniet e ardhshme midis Beogradit dhe Prishtinës”, tha Lavrov.

Ai gjithashtu theksoi se ndihma e jashtme në dialog duhet të bëhet “pa shantazhe ndaj njërës palë, ndërsa në të njëjtën kohë stimulon orekset e dyshimta të palës tjetër”.

“Por një alternative e dialogut, pra një rrugë e ndryshme do të ishte jashtëzakonisht e rrezikshme për të gjithë”, shtoi Lavrov.

Ai theksoi se dialogu filloi në vitin 2010 me ndërmjetësimin e BE-së, por që rruga e planifikuar për marrëveshje të pranueshme reciprokisht, veçanërisht në lidhje me sigurimin e serbëve në Kosovë, nuk u realizua për shkak të lëvizjeve të shqiptarëve të Kosovës.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//nessainy.net/4/3473483