Bota

Lajmi i fundit/ Zbarkojnë 20 mijë trupa amerikane në Evropë (Foto)

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur që t’i dërgojnë përtej atlantikut një numër të madh ushtarësh – shkruan Kosova.info

Sipas Businessinsider bëhet fjalë për 20 mijë trupa, të cilët janë të gatshëm të ballafaqohen në një betejë të madhe.

Qarqet zyrtare e kanë cilësuar si një ushtrim operacionin në fjalë, i cili është pari i këtij lloji që nga viti 1986.

“Ne mund të mos e kemi bërë atë për 35 vitet e fundit, por kemi pasur … të kryejmë operacione karvane rreth planetit”, u tha gazetarëve javën e kaluar Andrew Fitzpatrick, oficeri komandues i Vella Gulf. “Pra, ne kemi futur disa nga ato koncepte dhe mësime të mësuara në mënyrën se si ne po ekzekutojmë këtë operacion të veçantë.”

Ky është zbarkimi më i madh ushtarak amerikan në 25 vitet e fundit./Kosova.info/

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483