Bota

Kur distancimin social e respektojnë kafshët, ja se ç’ndodhi në vendin që tashmë është bërë një ndër vatrat e pandemisë

Ministri indian i Bashkimit, Kiren Rijiju publikoi një foto në rrjetet sociale, ku e përshkroi si shembullin e përsosur të distancimit shoqëror.

E shkrepur në Arunachal Pradesh, fotografia tregon një grup majmunësh të ulur në dy rreshta të drejtë përgjatë një rruge të zbrazët.

Majmunët janë parë të gjithë të ulur në një distancë larg nga njëri-tjetri, duke mishëruar parimet e distancimit shoqëror për të cilin thonë autoritetet shëndetësore është thelbësore për të përmirësuar përhapjen e koronavirusit.

Në foto, një burrë shihet duke ofruar banane dhe feta shalqiri majmunëve. “Nëse vëzhgojmë me kujdes, kafshët mund të na mësojnë shumë mësime jetësore që mund të kemi humbur në nxitimin e jetës sonë normale”, shkroi ministri Rijiju.

India është bërë një ndër vendet ku pandemia po përparon me shpejtësi, duke u kthyer në një ndër vatrat e vonuara të koronavirusit. Në këtë vend janë regjistruar mbi 7700 raste gjatë 24 orëve të fundit, për një total prej rreth 198 mijë raste. Viktimat janë 5608, +200 brenda një dite.