SPORT

Kupa Botërore e Klubeve: Chelsea do të udhëtojë në Emiratet e Bashkuara Arabe në fillim të vitit 2022

Kampionati Botëror i Klubeve këtë vit, në të cilin shfaqet Chelsea, do të mbahet në Emiratet e Bashkuara Arabe në fillim të vitit 2022, ka konfirmuar FIFA.

Turneu vjetor paraqet kampionët e kontinenteve të ndryshme së bashku me kampionët kombëtarë të vendit pritës, me Chelsea të kualifikuar si fitues të Ligës së Kampionëve.

Datat e sakta të Kupës së Botës për Klube të riorganizuara ende nuk janë shpallur.

Lojrat duhej të luheshin në Japoni, por ato u tërhoqën si nikoqire muajin e kaluar për shkak të numrit të lartë të rasteve të koronavirusit në vend.

Afrika e Jugut, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u identifikuan shpejt si vende të reja të mundshme për ngjarjen, por Afrika e Jugut njoftoi dy javë më parë problemet e tyre Covid-19 do të thoshte se duhej të tërhiqeshin.

Katari tashmë ishte planifikuar të priste Kupën Arabe në gjysmën e parë të dhjetorit.

Chelsea do të përballet me ekipin egjiptian Al Ahly dhe Auckland City të Zelandës së Re, të cilët janë ndër 10 skuadrat që janë kualifikuar për turneun.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, gjithashtu njoftoi gjatë një takimi të Këshillit të FIFA-s të mërkurën se një samit global do të zhvillohet më 20 dhjetor me qëllim të “paraqitjes së një propozimi të rënë dakord” për kalendarin e ri ndërkombëtar të futbollit për meshkuj dhe femra.

Planet për pamjen e ardhshme të futbollit nga viti 2024 përfshijnë Kupat e Botës dy-vjeçare.

Propozimet janë ndeshur me kundërshtimin e konfederatës evropiane UEFA, e cila ka thënë se do të qëndrojë kundër tyre “derisa të mbizotërojë sensi i shëndoshë dhe të hiqen”.

Infantino pranoi se kishte pasur shumë komente kritike në lidhje me planet, por edhe “komente entuziaste dhe pozitive”.

“Objektivi im është t’i bashkoj të gjithë,” tha ai. “Ne duhet të bashkohemi sepse po flasim për lojën globale.”

Ai tha gjithashtu se Kongresi i FIFA-s 2022 do të mbahet në Doha më 31 mars, në prag të shortit të finaleve të Kupës së Botës në të njëjtin vend. 

Shfaq më shumë