Kthimi historik në boks, Tyson Fury përballë Francis Ngannou

Në botën e boksit, ndonjëherë ndodhin ndeshje që janë më shumë se thjesht një sport – ato janë ngjarje që tronditin fansat e boksit. Këtë vit një prej tyre po vjen për t’i bërë ata të mahniten.

Anthony Joshua, Oleksandr Usyk, Daniel Dubois dhe Andy Ruiz Jr. janë emra të njohur në boks, por ndeshja që të gjithë fansat e boksit do të donin të shohin është ajo midis Tyson Fury dhe Francis Ngannou.

Ky duel është një betejë “crossover”, duke bashkuar dy pesha të rënda të sportit, boks dhe MMA, për herë të parë në historinë e tyre.

Beteja e tyre, e quajtur “Beteja e më të Keqve”, është e planifikuar të zhvillohet në Riad, Arabinë Saudite, në datën 28 tetor të këtij viti. Kjo është hera e parë që Tyson Fury do të luftojë në këtë vend, dhe pritet të jetë një spektakël i pamëshirshëm.

Edhe pse orari zyrtar i ndeshjes nuk është shpallur ende, siç ka raportuar Marca, pritet që ajo të fillojë rreth orës 22:00 sipas kohës së Mbretërisë së Bashkuar.

Ndërsa, beteja kryesore është ajo në mes të Tyson Fury dhe Francis Ngannou, por pritet të ketë ndeshje të fuqishme nën kartën kryesore, duke e bërë këtë event të mbresëlënës.

Tyson Fury është një boksier i njohur me lartësi dhe avantazhin e arritjes, dhe ka treguar aftësi të jashtëzakonshme në ring.

Nga ana tjetër, Francis Ngannou është një luftëtar MMA me një rekord të impresionueshëm të nokautit. Ai ka fituar titullin e Kampionit UFC në një ndeshje shumë të shpejtë, dhe ka pasur përparësinë e stërvitjes me legjendën e boksit, Mike Tyson.

Tyson Fury, nga ana tjetër, ka shfaqur fuqi në boks për vite me radhë dhe është vlerësuar si një nga luftëtarët më të mirë të gjeneratës së tij.

Por, pas një pauze prej 12 muajsh, a do të jetë ai në formën më të mirë përballë një konkurrenti të tillë të fuqishëm si Ngannou? Kjo do të jetë një sfidë e vërtetë për të, dhe vetëm koha do të tregojë se çfarë do të ndodhë në këtë betejë emocionuese.

Go to TOP