Kreu i spiunëve rusë pretendon se Macron po përgatitet të ndërmarrë një hap drastik

Rusia ka informacione se Franca tashmë po përgatit një kontingjent ushtarak për t’u dërguar në Ukrainë, i cili në fazën fillestare do të numërojë rreth 2000 persona, tha sot drejtori i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme (SVR) Sergej Naryshkin.

“Udhëheqja aktuale e vendit (Francës) nuk i intereson vdekja e francezëve të zakonshëm dhe shqetësimet e gjeneralëve. Sipas të dhënave të marra nga shërbimi i inteligjencës së jashtme ruse, tashmë po përgatitet një kontingjent për t’u dërguar në Ukrainë. Në fazën fillestare, do të jenë rreth 2000 njerëz”, tha Naryshkin, raportoi TASS.

Sipas drejtorit të Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme, ushtria franceze ka frikë se një njësi kaq e rëndësishme nuk do të mund të transferohet në heshtje në Ukrainë dhe të vendoset atje.

“Kështu, ai do të bëhet një objektiv legjitim prioritar për sulmet nga Forcat e Armatosura Ruse.” Kjo do të thotë se ata do të përjetojnë fatin e të gjithë francezëve që kanë ardhur ndonjëherë në territorin e botës ruse me shpatë”, tha Naryshkin.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në fund të muajit të kaluar se nuk përjashton mundësinë e dërgimit të forcave tokësore të vendeve perëndimore në zonën e operacionit special ushtarak. Macron tha gjithashtu se vendet perëndimore “synojnë të bëjnë gjithçka që është e nevojshme” për të parandaluar që Rusia të fitojë dorën e sipërme në konflikt. /Kosova.info/

Go to TOP