ROZË

Kourtney Kardashian ka fakte se frutat shkaktojnë celulit, po ekspertët çfarë thonë?

Kourtney Kardashian, përmes fotosh po promovon momente nga stili i jetës dhe kujdesit për veten.

Ajo pohon se njerëzit mund të parandalojnë krijimin e celulitit në trupat e tyre, e sidomos nëse hiqet dorë nga ushqimet me kripë, mielli i përpunuar, alkooli, madje edhe frutat.

“Ndërsa celuliti nuk është plotësisht i shmangshëm (ne kemi nevojë për një përqindje të caktuar të yndyrës në trupat tanë), ne mund ta zvogëlojmë atë”, shkroi shkrimtarja dhe mjekja e certifikuar Cara Clark në artikull.

Të ushqyerit me një dietë të ekuilibruar është çelësi, por ai përfshin kufizimin e këtyre ushqimeve që definitivisht kontribuojnë në të”.

Disa nga pohimet e Clark janë të drejta. Konsumimi i madh i kripës mund të çojë në dehidratim dhe të bëjë celulitin të duket më i spikatur në nivelin e sipërfaqes së lëkurës. I njëjti efekt dehidrues është i vërtetë për alkoolin, të cilin Clark gjithashtu e përmendi si një fajtor për rritjen e masës së celulitit.

Por ideja që më pak fruta mund të kenë vërtetë ndikim tek celuliti, vjen e shtjelluar nga Frances Largeman-Roth, një dietist nutricionist i njohur.

Frutat, ndërkohë që përmbajnë sheqer natyral, nuk shkaktojnë lëkurë të trashë tek kofshët”, tha Largeman-Roth.

“Në fakt, phytochemicals-i i gjetur tek frutat dhe perimet ka aftësinë për të rritur dukjen e celulitit në lëkurën tuaj, duke e bërë atë të duket më i madh dhe më i fortë”.

Femrat kanë më shumë gjasa të kenë celulit se sa meshkujt, falë hormoneve të tyre. Në fakt, studiuesit kanë gjetur se rreth 80% deri në 90% e grave kanë celulit.

“Kur një grua hyn në menopauzë, ulja e estrogjenit shkakton nivel më të ulët të oksigjenit që rrjedhë në shtresat e indit lidhës. Ndërsa indet rriten, shtresat e dhjamura kanë më shumë gjasa të shtohen duke rezultuar në celulit”, tha Dr. Farris.

Pesha gjithashtu mund të luajë një rol në atë se sa celulit një person ka, por duke qenë një peshë e caktuar nuk do të thotë që gjithmonë do të keni një sasi të caktuar të celulitit.

“Celuliti nuk është një tregues i mbipeshës, por humbja e peshës mund të zvogëlojë pamjen e celulitit”, tha dermatologu dhe kirurgu dermatologjik i bordit Dr. Fayne. 

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483