KULTURË

Kinematografia shqiptare në zi, vdes aktori i mirënjohur Xhevdet Ferri

Ditën e sotme një lajm i hidhur ka tronditur kinematografinë shqiptare.

Bëhet me dije se aktori i mirënjohur, Xhevdet Ferri, ka ndërruar jetë në moshën 59 vjeçare nga një sëmundje e rëndë bëjnë me dije burime për Top Channel.

Xhevdet Ferri, lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. Ai ishte bashkëshort i aktores Rozeta Ferri me të cilën ka luajtur në shumë filma si “Dhe vjen një ditë”, “Vitet e pritjes”, “Gjoleka djali i Abazit”.

Filmi i tij i parë ka qenë kur ai ishte akoma një student.

Ferri ka luajtur në këta filma:

Image