Bota

Kina thotë se shumica e mbeturinave të raketës u dogjën gjatë rikthimit

Agjencia hapësinore e Kinës ka thënë se pjesa më e madhe e mbeturinave të raketës u dogjën gjatë rikthimit.

Sipas tyre, segmenti thelbësor dhe i vogël i raketës më të madhe hyri përsëri në atmosferën e Tokës mbi Maldive në Oqeanin Indian dhe se shumica e saj u dogj.

Astrofizikani i Harvardit, Jonathan McDoëell, i cili gjurmoi pjesën e raketës që u rrëzua, tha se rrëzimi dhe zhytja në oqean ishte statistika më e mundshme, shkruan Associated Press, transmeton Klan Kosova.

Agjencia zyrtare e lajmeve në Kinë “Xinhua” sqaroi më vonë se rikthimi ndodhi të dielën në orën 10:24 [koha lokale me Pekin], shumica dërrmuese e pjesëve të raketës u dogjën përtej njohjes gjatë procesit të hyrjes.

Mbeturinat e kësaj rakete me gjatësi rreth 30 metra janë ndër më të mëdhatë që bien nga hapësira në tokë.

Programi hapësinor i Kinës, me lidhjet e tij të ngushta ushtarake, nuk ka treguar pse vendosi përbërësin kryesor të raketës në hapësirë në vend se ta lejojë atë të bjerë përsëri në tokë shpejt pasi të shkarkojë ngarkesën e saj, siç është zakon në operacione të tilla.

Një raketë 18 tonësh që ra majin e kaluar, ishin mbeturinat më të rënda që ranë të pakontrolluara të ish-stacionit hapësinor Sovjetik Salyut të vitit 1991.

Stacioni i parë hapësinor i Kinës, Tiangong-1, u rrëzua në Oqeanin Paqësor në vitin 2016 pasi Pekini konfirmoi se kishte humbur kontrollin.

Në vitin 2019, agjencia hapësinore mbikëqyri prishjen e stacionit të saj të dytë, Tiangong-2, në atmosferë.

Të dyja këto stacione ishin përdorur shkurtimisht nga astronautët kinezë si pararendës të stacionit të përhershëm të Kinës.