Bota

‘Kina tentoi ta fshihte COVID-19 dhe po vazhdon të mos e tregojë të vërtetën’

Gjatë ditës së sotme, tabloidi britanik ‘Daily Mail’ ka akuzuar Kinën për fshehje faktesh dhe shifrash në lidhje me koronavirusin.  

Kina ka gënjyer dhe mbuluar informacionet kryesore gjatë pothuajse çdo faze të përgjigjes ndaj koronavirus – nga shpërthimi fillestar deri tek numri i rasteve dhe vdekjeve, dhe ende nuk po tregon të vërtetën, kanë vërejtur vëzhguesit, ekspertët dhe politikanët, raporton Daily Mail, sipas Lajmi.net.

Pekini fillimisht u përpoq të mbulojë virusin duke ndëshkuar mjekët që e zbuluan atë, duke mohuar se mund të përhapet nga personi në person dhe duke vonuar izolimin e vendjeve prekura.  

Pastaj, pasi virusi filloi të përhapet, Partia Komuniste filloi të censurojë informacionin public dhe të përhapë dezinformata jashtë shtetit – përfshirë sugjerimin se trupat amerikane mund të ishin transportuesit fillestarë.  

Edhe tani, politikanët e shquar kanë paralajmëruar se infeksioni dhe vdekjet totale të raportuara nga regjimi ka të ngjarë të jenë të gabuara. Vendasit në epiqendrën e Wuhan sugjerojnë se numri i vërtetë i rasteve dhe vdekjeve mund të jetë dhjetë herë më i lartë.  

Në paragrafët e mposhtëm do gjeni analizën e Mail Online mbi veprimet që shtrojnë gjerësisht atë që mediumi britanik po e quan mbulimin e Kinës:  

Përhapja fillestare  

Mjekët në Kinë, përfshirë Li Wenliang, filluan të raportojnë ekzistencën e një lloji të ri të infeksionit të frymëmarrjes që ishte i ngjashëm me SARS në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar.  

Por në vend që të publikojë raportet dhe të paralajmërojë publikun, policia kineze morën në pytje Wenliang dhe tetë kolegët e tij që kishin postuar në lidhje me virusin në internet.  

Wenliang, i cili më vonë do të vdiste nga virusi, u detyrua të nënshkruajë një dokument që pranonte se informacioni që ai publikoi ishte i rremë.  

Ndonëse Kina është vlerësuar gjerësisht për bllokime drakoniane që ndihmoi në ngadalësimin e përhapjes së virusit, provat sugjerojnë që vendi mund të kishte vepruar shumë më shpejt për të parandaluar përhapjen.  

Mostrat e analizuara qysh më 26 dhjetor sugjeruan që një lloj i ri i virusit nga familjaSARS po qarkullonte, raportoi Washington Post, por, pavarësisht kësaj, Wuhani nuk u izolua deri më 22 janar – gati një muaj më vonë.  

Kryetari i bashkisë së Wuhan pranoi gjithashtu një gabim që lejonte 5 milionë njerëz të udhëtonin jashtë qytetit përpara se izolimi të vendosej u kontrolluar për virusin, duke e ndihmuar potencialisht që ai të përhapet.  

Autoritetet kineze gjithashtu kanë nguruar të ofrojnë informacion mbi “zero pacientin” të vendit – ose personi i parë që dihet se ka kontraktuar virusin.  

Ndërsa Pekini pretendon se infeksioni i parë ndodhi më 8 dhjetor, studiuesit kanë gjurmuar virusin përsëri në të paktën 1 dhjetor dhe provat anekdotale sugjerojnë se ai ishte përhapur në nëntor.  

Mungesa e informacionit në lidhje me pacientin e parë ka bërë që shkencëtarët të kanë mendime të mjegulluara tek ajo se si sëmundja e bëri kapërcimin nga kafshët tek njerëzit.  

Disa nga teoritë thonë se mund të ishte realizuar nga një lakuriq apo pangolinë që ishte shitur në një treg në Wuhan dhe më pas është ngrënë nga dikush, por kjo nuk është konfirmuar ende.  

Raportimet e hershme  

Autoritetet kineze fillimisht raportuan se virusi nuk mund të përhapet nga personi në kosovë, megjithë provat që ai po përhapet me shpejtësi në qytetin e Wuhan, përfshirë edhe raportimet që mjekët po infektoheshin nga pacientët.  

Kjo u përdor si justifikim për portretizimin e funksionalizimiit të qytetit të Wuhanit në normalitet, përmes një konference të madhe CCP që u mbajt midis 11-17 janar, me autoritetet që pretendojnë zero raste të reja në këtë periudhë.  

Kina nuk konfirmoi bartjen e virusit nga njeriu në njeri deri në fund të janarit, kur pjesë të mëdha të provincës Hubei, përfshirë Wuhanin, u futën në izolim.  

Pavarësisht se i raportoi ekzistencën e një ‘lloji të ri të pneumonisë’ Organizatës Botërore të Shëndetit më 31 dhjetor, gazeta më e madhe e Wuhan gjithashtu nuk përmendi virusin deri më 20 janar.  

Kjo do të thoshte që njerëzit në qytet nuk po merrnin masa paraprake, siç janë distancimi shoqëror, për të ndaluar përhapjen e tij.  

Njerëzit kishin filluar të udhëtonin për festën e Vitit të Ri Lunar, i cili duhej të fillonte më 24 janar, kohë gjatë së cilës miliona kinezë vizitojnë të afërmit e tyre.  

Për më tepër, Kina vonoi raportet që sugjerojnë që rreth 14 përqind e pacientëve që fillimisht testuan pozitiv, duke i vonuar ato deri në shkurt.  

Kjo vështirësoi më tej përpjekjet për ndalimin e hershëm të transmetimit të virusit në vende të tilla si Japonia, ku pacientët që testuan negativ në bordin e lundrimit të Diamond Princess u lejuan të largoheshin – të cilët rezultuan më vonë pozitiv me koronavirusin.  

Autoritetet në Pekin ishin gjithashtu të ngadalta për raportimin e vdekjes së dy mjekëve nga virusi, duke mbajtur të fshehur vdekjen e tyre. 

Origjina e virusit  

Pavarësisht pranimeve të hershme se virusi filloi në qytetin e Wuhanit , më vonë filluan gjurmimet, në vazhdimësi duke sugjeruar se trupat amerikanë e sollën virusin.  

Lijian Zhao, një zyrtar i shquar në Ministrinë e Jashtme kineze, në një cicërimë në Twitter filloi të përhapte pretendimin në 12 mars, pa ndonjë prove mbështetëse.  

“Kur u shfaq pacienti zero në SHBA? Sa njerëz janë të infektuar? Cilët janë emrat e spitaleve?”, shkroi ai.  

Duke iu referuar një turneu ushtarak të atletikës në Wuhan në tetor, në të cilin morën pjesë trupat amerikane, ai shkroi: ‘Mund të jetë ushtria amerikane ajo që solli epideminë në Wuhan.  

‘Bëhu transparent! Bëni publike të dhënat tuaja! SHBA na kanë borxh një shpjegim!’  

Në fakt, ‘pacienti zero’ i Amerikës ishte një njeri që udhëtoi nga Kina në Uashington më 15 janar. Rasti u konfirmua CDC gjashtë ditë më vonë.  

Kinez gjithashtu ka provuar të shtyjë pëpara teorinë se virusi ka origjinën në Itali, vendi me numrin më të lartë të vdekjeve në botë. 

Totali i të infektuarve  

Kina ka raportuar një total prej rreth 82,000 infeksionesh nga koronavirusi, duke pretenduar një normë të infeksionit kohët të fundit që vijnë nga familja zero për disa ditë rresht- edhe pasi lehtësoi kufizimet e izolimit në vende si Hubei.  

Por, siç pretendon edhe vetë vendi, virusi ka të ngjarë të përhapet ende – përmes njerëzve që kanë pak ose aspak simptoma.  

Caixin, gazetar me qendër në Pekin raportoi se deri në mbi 10 raste të infeksioneve të fshehta të virusit po zbulohen’ në Kinë çdo ditë, pavarësisht se nuk tregohen në të dhëna zyrtare. 

Ndërkohë qeveritë e huaja kanë kritikuar raportimin e rasteve me infeksion në Kinë, duke thënë se atyre nuk mund t’u besohet.  

Marco Rubio, një senator i shquar republikan dhe ish-kandidat presidencial nga SHBA., ka shkruar në llogarinë zyrtare e tij në Twitter se “ne nuk e kemi idenë sa raste ka Kina me të vërtetë” pasi infeksioni i SHBA kaloi shifrën zyrtare të Pekinit.  

“Pa asnjë dyshim është dukshëm më shumë sesa Kina pretendon”, shtoi ai.  

Ndërkohë. qeveria e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu ka hedhur dyshime në raportimet e Kinës, me ministrin konservator dhe ish-kandidatin e Kryeministrit Michael Gove që pretendon se nuk mund t’i besohej Partisë Komuniste.  

“Disa nga raportimet nga Kina nuk ishin të qarta në lidhje me shkallën, natyrën, infektimin e këtij [virusi],” i tha ai BBC-së.  

Ndërkohë burimet i thanë Mail Online se totali i infeksionit të vërtetë të Kinës mund të jetë deri në 40 herë më i lartë sesa sugjerimet e raporteve.  

Totali i vdekjeve  

Dyshimi është hedhur gjithashtu në numrin e vdekjeve të raportuara nga Kina nga virusi, i cili aktualisht është rreth 3,300.  

Vendasit në epiqendrën e COVID-19, Wuhan, kanë qenë duke vëzhguar varrezat pasi kufizimet ishin hequr pjesërisht, duke pretenduar se ata kanë qenë ‘duke punuar gjatë gjithë kohës’ për të varrosur trupat.  

Postimet në rrjetet sociale vlerësojnë se 3.500 urnë janë duke u dhënë nga krematoriumet çdo ditë.  

Vendasit besojnë se përpjekjet për asgjësimin e kufomave filluan më 23 mars dhe autoritetet e qytetit kanë thënë që procesi do të përfundojë në ose rreth 5 prill.  

Kjo i bie që numri i të vdekurve është dhjetë herë më shumë se shifrat e raportuara.  

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.