Bota

Kina ka hedhur poshtë kritikat perëndimore për abuzimet e të drejtave të njeriut

Kina iu përgjigj të mërkurën kritikave në rritje nga fuqitë perëndimore “lidhur me situatën e saj të të drejtave të njeriut” në rajonet Xinjiang dhe Tibet, si dhe në ish koloninë britanike të Hong Kong.

“Në takimin e nivelit të lartë, Britania, BE, Gjermania, Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe disa vende të tjera abuzuan me këtë forum të rëndësishëm për të bërë akuza të pabazuara kundër Kinës, për të ndërhyrë në punët e brendshme të vendit tonë,” tha Chen Xu, ambasadori i Kinës Kombeve të Bashkuara. kombeve në Gjenevë, Këshillit të KB për të Drejtat e Njeriut.

“Ne i kundërshtojmë me forcë dhe i hedhim poshtë me vendosmëri këto përpjekje,” tha Chen.

Ministri i Jashtëm Evropian Josep Borrell i bëri thirrje të martën Kinës që të lejojë udhëheqësit e KB të të drejtave të njeriut Michelle Bachelet ta vizitojnë atë dhe të hetojë pretendimet e abuzimit të Ujgurëve Myslimanë në rajonin Xinjiang dhe njerëzit e Tibetit, njoftoi Reuters.