SHËNDETËSIA

Këto janë këshillat për vrapim në ditët e ngrohta

Për personat që janë sportiv, temperaturat e larta mund të paraqesin problem për t’i zhvilluar aktivitetet e tyre të përditshme.

Veçanërisht për ata që dëshirojnë të vrapojnë në ambient të hapur, ekspertët kanë dhënë disa këshilla që do ta bënin vrapimin më të sigurt.

“Vetëm një rënie prej pesë për-qind e hidrimit mund të rezultojë me një rënie prej 20 për-qind të performacës”.

Prandaj, ia vlen të merren parasysh sugjerimet e mëposhtme para vrapimit ose aktiviteteve tjera sportive.

“Ekzistojnë një serë opsionesh që do t’ju ndihmojnë drejt qëllimit. Pije energjike, pemët dhe perimet, mezet e lehta. Këto do t’ju ndihmojnë që ta parandaloni dehidrimin gjatë ushtrimeve”.

Lini një Përgjigje

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.