Love & Sex

Këto 10 këshilla do e mbajnë penisin tuaj të shëndetshëm dhe nuk do ju turpërojë asnjëherë

Shumica prej nesh preferojnë të mos flasin për të tilla gjëra duke mbajtur çdo gjë të fshehtë. Por ta mbash në gjendje të mirë penisin është shumë e rëndësishme- veçanërisht kur plakeni.

Hulumtimet tregojnë se kujdesi ndaj tij mund të zvogëlojë rrezikun e mosfunksionimit ereksion dhe kancerit të prostatës.

Do t’ju ndihmojë gjithashtu të shijoni një jetë seksuale të gjatë dhe të lumtur edhe në të ardhmen.

Nuk jeni i sigurt se nga filloni?

Këtu, eksperti i shëndetit seksual, Kerri Middleton, nga Bathmate, zbulon këshillat e saj kryesore për ta mbajtur penisin tuaj të shëndetshëm …

Ne kërkojmë shumë nga penisi, por rrallë na shkon në mendje të kujdesemi për mirëqenien e tij. Thjesht mendojmë se do funksionojë gjithmonë mirë, por fatkeqësisht aftësia e penisit për të bërë punën e tij ndikohet nga shumë faktorë shëndetësor dhe – pa kujdes – bëhet më pak efektive me çdo dekadë që kalon.

Si ta mbajmë penisin në kushte të mira?

Lajmi i mirë është se ju mund të mbani një penis funksionues të shëndetshëm gjatë gjithë jetës suaj. Me pak punë, madje mund të përmirësoni shëndetin dhe performancën tuaj seksuale.

Këtu janë dhjetë mënyrat më të mira për ta mbajtur mirë penisin tuaj:

1. Kujdesi për një peshë e shëndetshme

Obeziteti fjalë për fjalë vjedh burrërinë tuaj dhe ul nivelin e testosteronit në trup. Yndyra e barkut konverton testosteronin e hormonit tuaj mashkull në estrogjenin e hormonit femëror. Ju gjithashtu keni më shumë të ngjarë të keni depozita pllakash yndyrore, të cilat bllokojnë enët e gjakut, përfshirë arteriet deri në penis, duke e bërë më të vështirë marrjen dhe mirëmbajtjen e një mbledhje me cilësi të mirë.

2. Hani shëndetshëm

Ushqimet e shëndetshme dhe natyrale parandalojnë krijimin e depozitave të dëmshme të pllakës brenda enëve të gjakut që kompromentojnë rrjedhën e gjakut në penis. Zgjedhjet e varfra dietike me vaktet të cilat janë të ngarkuara me kalori dhe ushqyese të zbrazëta krijojnë arterie të bllokuara dhe ndikojnë shumë në funksionin seksual.

3. Përpiquni të shmangni stresin

Stresi shkakton lëshimin e hormoneve adrenalinë dhe kortizolit. Adrenalina ngushton enët e gjakut, gjë që ndikon negativisht në ereksion. Nëse keni përjetuar ndonjëherë “ankth të performancës”, kjo ishte për shkak të lëshimit të adrenalinës në përgjigje të nervozizmit. Sekretimi i tepërt i kortizolit, i cili ndihmon në drejtimin e oreksit tuaj, shkakton akumulimin e yndyrës së keqe të barkut.

4. Eleminoni cigaren

Përveç shkaktimit të kancerit, duhani ngushton enët e gjakut, dëmton rrjedhjen e gjakut, zvogëlon furnizimin e oksigjenit, dhe gjithashtu promovon inflamacionin, duke kompromentuar çdo organ në trupin tuaj.

5. Konsumoni alkool në mënyrë të moderuar

Në sasi të vogla, alkooli mund të lehtësojë ankthin dhe të veprojë si një vazodilator (duke rritur rrjedhën e gjakut) dhe në të vërtetë mund të përmirësojë funksionin erektil, por në sasi të mëdha mund të jetë një faktor kryesor rreziku për mosfunksionimin ereksion.

6. Bëni gjumë të rehatshëm

Gjumi ka një funksion jetësor të rëndësishëm restaurues pasi truri dhe trupi juaj kërkojnë këtë kohë të rëndësishme. Dobësimi i gjumit shkakton një ndërprerje të funksioneve endokrine, metabolike dhe imune, duke rezultuar në ulje të niveleve të leptinës (shtypës tuaj të oreksit), rritje të niveleve të grrelinit (stimuluesin tuaj të oreksit), rritje të kortizolit, dhe rritje të niveleve të glukozës (sasi më të larta të sheqerit në rrjedhën e gjakut .) Nëse jeni të lodhur, penisi juaj do të lodhet gjithashtu.

7. Bëni sport dhe ushtrime fizike

Ushtrimi ka një efekt të jashtëzakonshëm në funksionin seksual. Redukton stresin, përmirëson gjendjen shpirtërore, parandalon lodhjen dhe rrit energjinë. Afatgjatë zvogëlon rrezikun tuaj për diabet, sëmundje të zemrës, goditje në tru, tension të lartë, disa kancere, osteoporozë, probleme kronike mjekësore dhe paaftësi fizike. Ushtrimi e bën zemrën tuaj një pompë më të mirë dhe më të fortë, enët e gjakut tuaj më elastike dhe muskujt tuaj më të aftë të përdorin oksigjenin.

8. Bëni ushtrime për legenin tuaj

Muskujt e legenit luajnë një rol jetësor në lidhje me të dy ereksionet dhe derdhjet. Kur jeni të stimuluar seksualisht, muskujt e legenit aktivizohen dhe përfshihen për të ruajtur ngurtësinë e penisit dhe një ngritje këndore në drejtim të qiellit. Këta muskuj nuk janë vetëm përgjegjës për marrjen e penisit të stimuluar nga një gjendje tumulare (shëndoshet me gjak) në një gjendje të ngurtësisë në kockë, por edhe për ruajtjen e kësaj gjendje të ngurtë dhe për të qenë “motori” i derdhjes. Studime të shumta shkencore kanë dokumentuar përfitimet e ushtrimeve të legenit, të njohur si “Kegels”, në menaxhimin e mosfunksionimit ngrerë.

9. Qëndroni aktivë seksualisht

Përdorni penisin tuaj. Ju mund ta ndihmoni për ta mbajtur atë në gjendje të mirë duke e përdorur rregullisht. Studimet shkencore kanë vërtetuar qartë se burrat që janë më aktivë seksualë kanë tendencë të kenë më pak probleme me mosfunksionimin erektil ndërsa moshohen.

10. Mbani një lidhje të shëndetshme të mendjes dhe trupit.

Duhen dy për tangon, kështu që faktorët e harmonisë së marrëdhënieve fuqimisht në funksionimin e mirë seksual ashtu si mosmarrëveshjet dhe çështjet ndërpersonale mund të kontribuojnë thellësisht në ED. Lidhja mendje-trup ka një rëndësi të jashtëzakonshme për funksionin seksual.