Kosova

Këshilltari i Thaçit: Kurti shkarkoi Veliun për t’i futur duart në dhomat e përgjimeve

Artan Behrami, i cili është këshilltar i Presidentit Hashim Thaçi, ka thënë se Kryeministri në detyrë, Albin Kurti e ka shkarkuar ish-ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliun, për t’u futur duart në dhomat e përgjimeve.

Sipas Behramit, Kurti e bëri këtë për t’i organizuar militantët e VV-së, pa qenë ata pjesë e institucioneve, që kundër ligjeve, rregullave dhe praktikave demokratike të hyjnë nëpër institucione për t’i futur duart edhe nëpër dokumente zyrtare.

“Tash qytetarët e kuptuan arsyen e vërtetë të shkarkimit të Agim Veliut. Kurti e bëri Ministër të Brendshëm, Xhelal Sveçlën, për t’i futur duart kundërligjshëm në dhomat e përgjimeve”.

“E bëri për t’i organizuar militantët e Vetëvendosjes, pa qenë ata pjesë e institucioneve, që kundër ligjeve, rregullave dhe praktikave demokratike të hyjnë nëpër institucione për t’i futur duart edhe nëpër dokumente zyrtare”.

“Albin Kurti dhe Vetëvendosje në 100 ditët e fundit asnjëherë nuk janë marrë me përfaqësimin e interesave të qytetarëve të Kosovës, por me ringritjen e tyre, pas rënies në Parlament”.

Shfaq më shumë
//dopansearor.com/4/3473483