Show Biz

Kë po e mbështet Dua Lipa, dhe çka e detyroi atë ta fshijë postimin ?

Ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka ndarë me ndjekësit në InstaStory një shkrim të publikuar nga regjisori amerikan Vin Arfuso, që fyen veprimet e IDF (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit) kundër palestinezëve.

Postimi i referohej gjithashtu vrasjes së George Floyd nga një oficer policie në Minneapolis, dhe përfshinte disa hashtagë të tillë si “HumanRights (Të drejtat e njeriut)” dhe “fighting for justice (duke luftuar për drejtësi)”.

Pas kritikave të shumta, postimi u fshi më vonë nga vet këngëtarja me prejardhje shqiptare, shkruan Jerusalem Post.

Në këtë postim shkruhej: “Ndërsa të gjithë janë në humor të flasin për të drejtat e njeriut, kjo është ajo që ndodh çdo ditë në Palestinë, paguar nga dollarët e taksapaguesit tanë.

“Djemtë e mëdhenj të këqij të #IDF kënaqen plotësisht duke rrahur dhe duke qëlluar fëmijë”, vazhdonte shkrimi. “Ata madje kanë bluza që përshkruajnë një grua palestineze shtatzënë me një hapësirë snajperi në stomakun e saj ku shkruhet: një gjuajtje, dy vrasje”.

“Por mos u shqetëso”, shkruhej tutje . “Ata janë të gjithë terroristë, kështu që është gjithçka. Ne e kuptojmë plotësisht. Kur njerëzit thonë “Liri për Palestinë”, nuk do të thotë që muslimanët e frikshëm do të futen në Tel Aviv dhe do të prishin festat argëtuese në plazh. Përkundrazi, kjo është një kërkesë e thjeshtë për sovranitet dhe liri”.

Për këtë, Arfuso shtoi disa fotografi që përshkruanin ushtarët e IDF pranë adoleshentëve palestinezë, duke thënë gjithashtu se ai po punon në një dokumentar që do të ishte edhe më tronditës.

Dua Lipa është njohur me regjisorin Arfuso përmes partnerit të saj, modelit amerikan Anwar Hadid, vëllai i supermodeleve Gigi dhe Bella Hadid, të cilët gjithashtu kanë bërë komente negative për Izraelin disa herë në të kaluarën.

Ky postim ka shkaktuar një zemërim midis izraelitëve, disa prej të cilëve e kishin konsideruar veten fansa të yllit me prejardhje nga Kosova, raportoi N12.

Shumë nga këto komente përfshinin emoji me flamurin e Izraelit, dhe disa e shfajësuan Lipën për marrjen e një ane pa e ditur qëllimin e plotë të çështjes.

Një fans shkroi një koment ku thuhej: “e ka të lehtë të jetojë në Beverly Hills, pa përvojë lufte”.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483