SPORT

Kampionët e Kosovës në basketboll ndër vite

Peja-Golden Eagle Ylli përballen sonte nga ora 20:15 në finalen e tretë të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll.

Skuadra nga Theranda kryeson në seri 2:0 dhe nëse fiton sonte do të shpallet kampion, kurse pejanët duhet të fitojnë tri ndeshjet radhazi për të fituar titullin.

Për Yllin ky do të ishte titulli i parë në histori të klubit, kurse për Pejën, titulli i gjashtë.

Sigal Prishtina kryeson bindshëm në vendin e parë me 14 tituj, ndërsa kampionati i kaluar ishte ndërprerë për shkak të Covid 19.

Kampionët e Kosovës

1991-92 Prishtina

1992-93 Trepça

1993-94 Peja

1994-95 Peja

1995-96 Peja

1996-97 Drita

Kampionët e pasluftës (M)

1999-2000 Trepça

2000-01 Trepça

2001-02 Prishtina

2002-03 MEB Prishtina

2003-04 Kastrioti (LPBK Dukagjini)

2004-05 Mabetex

2005-06 Sigal Prishtina

2006-07 Sigal Prishtina

2007-08 Sigal Prishtina

2008-09 Sigal Prishtina

2009-10 Sigal Prishtina

2010-11 Sigal Prishtina

2011-12 Trepça

2012-13 Peja

2013-14 Sigal Prishtina

2014-15 Sigal Prishtina

2015-16 Sigal Prishtina

2016-17 Sigal Prishtina

2017-18 Bashkimi

2018-19 Z Mobile Prishtina

2019-20 i ndërprerë (Covid19)

2020-2021 ?