Bota

Ja si rrëmbehen 2 ushtarë meksikan në një autostradë nga rrëmbyesit e armatosur

Disa pamje nga kamerat e sigurisë kanë kapur momentin e tmerrshëm kur një ushtar mbahet nën kërcënimin e armës nga njerëz të armatosur.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo ndodhi para se ai dhe një oficer tjetër ushtarak të rrëmbeheshin nga parkingu i një stacioni të Gardës Kombëtare dhe të gjendeshin dy ditë më vonë të gjallë në një autostradë, njoftoi ushtria meksikane.

Pamjet e incidentit tronditës, i cili ndodhi të shtunën pasdite në shtetin veri-qendror të Meksikës në Zacatecas, tregojnë një nga ushtarët e Gardës Kombëtare që qëndron pranë një makine ndërsa një SUV i zi vjen pranë tij ndërsa një automjet i dytë ndalet para hyrjes.

Ushtari i befasuar ngre menjëherë duart ndërsa të paktën gjashtë burra që mbanin pushkë ushtarake dolën nga automjetet e tyre në bazën e vendosur në komunën e Jerez.

Më pas, rojet urdhërohen të shtrihen në trotuarin e ndotur ndërsa njerëzit e armatosur mbajnë individë të tjerë me armë.

Të paktën dy burra të tjerë duket se kërkojnë në perimetrin e një anëtari tjetër të Gardës Kombëtare.

Ushtari në video shtyhet për tu futur në një SUV të bardhë dhe pamjet ndërpriten para se të rrëmbehet ushtari i dytë.

Ushtarët, të identifikuar nga gazeta meksikane El Heraldo de Mexico si Orión Reyes, 42 vjeç dhe Fernando Quiroz, 37, u gjetën nga shteti dhe policia lokale të hënën para agimit në një autostradë në qytetin Zacatecas të Fresnillo.

Garda Kombëtare tha se Reyes dhe Quiroz ishin të dy të padëmtuar dhe me shëndet të mirë, përcjell Telegrafi. Guvernatori i Zacatecas, Alejandro Tello, i bëri thirrje qeverisë dhe zbatimit të ligjit të përballen me organizata kriminale me veprime më të ashpra për t’i parandaluar ata nga destabilizimi i sigurisë së shtetit të tij.