Bota

Izraeli ka ndaluar shpërndarjen e vaksinave të tepërta në vendet mike

Prokurori Suprem izraelit Avichai Mandelblit tha se të gjitha dërgesat e vaksinave kundër COVID-19 në vendet mike janë ndaluar dhe se ai po shqyrton ligjshmërinë e planit të Kryeministrit Benjamin Netanyahu për të dërguar një pjesë të vaksinave në vendet e huaja.

Mandelblitt tha se Këshilli i Sigurimit Kombëtar Izraelit e informoi atë në lidhje me pezullimin e dërgesave ndërsa priste rezultatin e testit të ligjshmërisë, raportuan mediat izraelite.

Më herët sot, Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz bëri thirrje për një ndalim të menjëhershëm të planit të kryeministrit izraelit për të shpërndarë vaksinat e tepërta në një grup vendesh miqësore, raportoi AP.

Plani i Netanyahut tregoi se si vaksina, në kohë të mungesës globale, mund të bëhej një avantazh i përdorur për përfitime diplomatike.

Në të njëjtën kohë, ai ngriti pyetje pse Izraeli po ndihmon vendet e largëta në Afrikë dhe Amerikën e Jugut në një kohë kur ka një luftë në territoret fqinje Palestineze për të siguruar vaksinat.

Në një letër drejtuar Netanyahut, Gantz deklaroi se rezervat e vaksinave janë pronë e shtetit dhe e kritikoi atë që vendosi vetë për planin e ndarjes dhe vuri në dyshim pretendimin se ka me të vërtetë një tepricë kur izraelitët nuk janë vaksinuar plotësisht.

Ministri i Mbrojtjes shtoi se kjo nuk ishte hera e parë që “vendime të rëndësishme mbrojtëse dhe diplomatike u morën pas shpinës së organeve përkatëse”, duke vlerësuar se kjo mund të dëmtonte sigurinë kombëtare, marrëdhëniet e jashtme dhe shtetin e së drejtës.

Netanyahu, i cili po kërkon të bëhet kryeministër përsëri pas zgjedhjeve të 23 marsit, beson se një fushatë e suksesshme vaksinimi në të cilën gati gjysma e 9.3 milion njerëzve morën dozën e parë në më pak se dy muaj do të kontribuojë.

Gantz i bëri thirrje kabinetit të ashtuquajtur të sigurisë për të shqyrtuar një plan për shpërndarjen e vaksinave dhe kryeprokurori për të hetuar rastin, por një aeroplan me vaksina tashmë ka zbritur në Honduras.

Kryeministri i Izraelit tha të Mërkurën se vendi ka qindra mijëra vaksina të tepërta dhe se ai personalisht vendosi të ndajë një sasi të vogël me disa vende miq, të cilat ai nuk i përmendi me emër.

Ai vetëm tha se ishte kryesisht një mirënjohje simbolike, “në këmbim të gjërave që kemi marrë tashmë”.

Kabineti i Netanyahut nuk tha se ku do të dorëzoheshin vaksinat, por një stacion televiziv izraelit tha se ishte në një listë të vendeve që mbështesnin qëndrimin e Izraelit mbi sovranitetin mbi Jeruzalemin, përfshirë Hondurasin, Guatemalën dhe Republikën Çeke, si dhe vendet afrikane me hebre shtetet. duke u përmirësuar – Çad, Mauritania, Uganda dhe Kenia.