Bota

Izraeli ka dërguar hetues në Greqi për derdhjen e naftës

Izraeli ka dërguar hetues në Greqi për të inspektuar një anije të dyshuar për shkaktimin e një derdhje nafte që mbulonte pjesën më të madhe të bregdetit izraelit me naftë, njoftoi sot Ministria Izraelite e Mbrojtjes së Mjedisit.

Izraeli beson se derdhja nga një anije që kaloi rreth 50 kilometra nga bregu është një burim i mundshëm i asaj që grupet mjedisore e quajnë katastrofë për kafshët e egra, raporton Reuters.

“Ne do të përdorim të gjitha mjetet derisa të gjejmë autorin përgjegjës për ndotjen,” tha Ministrja e Mjedisit Gila Gamliel.

Izraeli nuk dha detaje në lidhje me anijen.

Një zyrtar i Rojës Bregdetare Greke, i cili nuk pranoi të përmendej, tha se Athina nuk kishte marrë një kërkesë zyrtare nga Izraeli për të inspektuar anijen Greke.

Vullnetarë dhe mijëra ushtarë mblidhen çdo ditë në plazhet izraelite për të hequr depozitat e naftës i ngjitës, i cili është shfaqur gjithashtu në jug të Libanit, shton Reuters.