Bota

Irani do të zmbrapset nga aksionet bërthamore, sapo ShBA t’ia heqë sanksionet

Ministri i Punëve të Jashtme në Iran, Javad Zarif, ka deklaruar se do të tërheqin menjëherë veprimet e tyre sa programit bërthamor sapo të largohen sanksionet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA).

Ky reagim i këtij shteti vjen pasi ShBA-ja është pajtuar të marrë pjesë në bisedime ku është edhe Irani dhe fuqi të tjera botërore për synim ringritjen e një marrëveshjeje të re bërthamore, transmeton Klan Kosova.

Ish presidenti i ShBA-së, Donald Trump, kishte larguar vendin nga marrëveshja më 2018, duke bërë që Irani të tërhiqej nga angazhimet, shkruan Reuters.