Bota

Imazhet që tregojnë forcën ushtarake të Kinës

Partia Komuniste Kineze festoi 70 vjetorin në pushtet më 1 tetor duke organizuar një paradë masive, të plotë 15,000 personel ushtarak marshues dhe disa nga teknologjitë e saj më të përparuara të armëve.

Siç shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi, Kina është duke udhëhequr paketën e teknologjisë hipersonike, siç ka thënë Daniel Kliman, drejtor i Programit të Sigurisë Azi-Paqësor në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane.

Në këtë drejtim, siç shkruan BI, dy sisteme të reja raketash – DF-41 dhe DF-17, të cilat mendohet se udhëtojnë 25 dhe pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit – u shëtitën në Sheshin Tiananmen të martën.

Nga drones vjedhës te bombarduesit me rreze të gjata, shihni se çfarë u shfaq në këtë festë të përcjellë me paradë ushtarake. /Telegrafi/

Në paradë morën pjesë 15,000 personel ushtarak.

DF-41 është raketa balistike ndërkontinentale hipersonike e Kinës, e cila raportohet se është në gjendje të godasë objektiva deri në Shtetet e Bashkuara.

H-6N e Forcës Ajrore me një sondë karburanti ajror.

Avionët ushtarakë shpërndanë tym ylberi nëpër qiell mbi Sheshin Tiananmen.

Raketa DF-17 mendohet se mund të lëvizë me shpejtësi pesë herë më të madhe nga shpejtësia e zërit.

Droni supersonik DR-8 shfaqet edhe gjatë paradës.

Droni pa pilot Gongji-11 bëri debutimin e tij në paradën e 1 tetorit.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483