Kosova.info

I zhdukur prej dy vjetësh, themeluesi i “Alibaba”-s shfaqet në Tokio

Dikur një nga biznesmenët më të pasur të Kinës, Jack Ma, themeluesi i “Alibaba Group”, u zhduk kryesisht nga publiku dy vjet më parë pas një përplasjeje me autoritetet. Ai tani është rishfaqur në Tokio, raportoi të martën “Financial Times”, duke cituar njerëz me njohuri të drejtpërdrejta për vendndodhjen e tij.

Ma, një mësues i sinqertë i kthyer në titan të teknologjisë, dikur ishte një pasanik i profilit të lartë që udhëtonte për qejf dhe ishte fytyra e “Big Tech” të Kinës. Por ai ka qëndruar nën hije që nga tetori 2020 pasi mbajti një fjalim duke kritikuar sistemin rregullator financiar të Kinës.

Fjalët e tij zemëruan autoritetet kineze, duke nxitur një kontroll intensiv rregullator të bizneseve të tij dhe një goditje më të gjerë ndaj firmave të teknologjisë në vend.

Ka pasur spekulime intensive për vendndodhjen e Masë që kur ai u zhduk nga qendra e vëmendjes.

Miliarderi u pa në korrik duke vizituar Universitetin për Hulumtime Wageningen, njoftoi institucioni holandez në faqen e tij të internetit.

Raporti i “Financial Times” tha se megjithëse ai jeton në Tokio për gati gjysmë viti, Ma ka qëndruar në heshtje në qytet dhe shoqërohet kryesisht në disa klube private të anëtarëve. Ai tha se miliarderi gjithashtu ka kaluar kohën e tij në Japoni duke vizituar vende të nxehta dhe vendpushimet e skive në fshat me familjen e tij.

Ma ka bërë udhëtime të rregullta në SHBA dhe Izrael, thuhet në raport.

Ashtu si Kina, edhe Japonia kishte disa nga kontrollet më të ashpra kufitare në botë gjatë pandemisë, por udhëtimi pa viza rifilloi muajin e kaluar. Në anën tjetër, kufizimet e ashpra kanë vazhduar në Kinë, duke çuar në protesta të rralla kundër autoriteteve gjatë fundjavës.

Aktivitetet e Masë përkuan me shtytjen e Pekinit për “prosperitet të përbashkët”, një koncept që të pasurit duhet të ndajnë pasurinë e tyre me të varfrit për të krijuar një shoqëri më të barabartë. Përpjekja goditi firmat e teknologjisë, si dhe firmat e pronave, të cilat u detyruan të reduktonin nivelet e tyre të borxhit ndërsa autoritetet kërkuan të kontrollonin çmimet e larta të shtëpive.

Kjo rëndoi mbi firmat kineze të teknologjisë dhe pronës, duke bërë që vlera neto e njerëzve më të pasur të vendit të bjerë. Ma, i cili në kulmin e tij kishte rreth 61 miliardë dollarë në tetor 2020, tani mendohet të jetë rreth 30.7 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të “Bloomberg”. Kjo është pjesërisht për shkak se çmimi i aksioneve të “Alibaba” ka rënë me rreth 75% nga kulmi i tij në vitin 2020.

Ma dha dorëheqjen si kryetar i “Alibaba”-s në vitin 2019. Ai ende qëndron në bordin e fondacionit “Jack Ma”, të cilin ai e themeloi.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort